Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Marcela Liling (obrazy) a Karel O. Hájek (sochy): „Səul. Tanec s Duší“

Do 25.10.2019 bude v Atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Sněmovní 4, Praha 1, přístupná v úředních hodinách výstava Marcely Liling (obrazy) a Karla O. Hájka (sochy): „Səul. Tanec s Duší“ (s sebou je nutné mít doklad – OP nebo pas).

Petra Svoboda o Marcele Liling:

Marcela Liling se malbou zabývá od malička, protože vyrůstala mezi barvami a štětci svého otce. A tak není divu, že je výtvarný projev naprosto organickou a nepostradatelnou součástí jejího života. Její obrazy působí jako mimořádně příjemná dekorace, na kterou opravdu stojí za to se dívat každý den. Zároveň jsou ale plné emocí a významů, které do nich autorka vložila ve specifickém rozpoložení. V neposlední řadě můžeme její obrazy číst subjektivně a nacházet v nich odrazy sebe sama, třeba i každý den jinak. Malby nabízejí možnost číst v nich opakovaně a pokaždé si všímat něčeho jiného. Jiného tvaru nebo jeho významu… i barvy vzbuzují nejrůznější reakce. Nejlepší je v obrazech nic nehledat a jen je nechat na sebe působit.

Tato výstava přináší z ateliéru Liling dvě protikladné malířské techniky. Malbu na hedvábí a akrylovou malbu. Z obrazů na hedvábí dýchá klidná atmosféra, v často rostlinných motivech jsou zhmotněny příjemné pocity v jemných detailech, a tedy do niterné hloubky. Jde o věrný otisk vnitřní krásy, vyrovnaného světa. V malbě na hedvábí se zračí i rozvaha, s jakou k ní je malířka nucena přistupovat. Nic se nedá vzít zpět, nic nelze vygumovat, a proto je třeba si vše rozmyslet, rozvrhnout. Zatímco z hedvábí vyzařuje až zenový klid, akryl naopak vzniká spotánní akcí, vyobrazením emocí přímo na plátno. „Je to jako dát si dvě piva a pořádně se rozmáchnout,“ popisuje malířka se smíchem. „Mohu být v jakékoli náladě a vše vzniká spontánně. Je to principiálně mnohem jednodušší proces, a to mě také nesmírně baví.“

Marcela Liling si už jako malá hrávala ve skříni plné hedvábí, které jinak v komunistickém Československu nebylo příliš dostupné. Její umělecký pseudonym je totiž ve skutečnosti pravým příjmením čínského dědečka, který pracoval na pražském velvyslanectví a vozil si domů z rodné Číny hedvábná saka a kravaty a babičce šátky. Slovo Liling má v čínštině mnoho významů, ale kromě jiného to znamená právě „nejjemnější hedvábí“. Liling je také název kantonu asi 200 km nad Honkongem. Vliv Asie v obrazech Marcely není přímo zřetelný, ale je určitě přítomný.

Zato Figurální malba vstoupila do tvorby Marcely prý překvapivě a až nedávno, Toužila zobrazit vyrovnanou božskou ženskou krásu. Její bohyně mají velmi ženské tvary a nemají obličeje. Kdyby byla k poznání konkrétní žena, rušilo by to klid bohyně, která má například cigaretu v puse, vytažené vlasy do drdolu a má všechno takříkajíc „na háku“. Další bohyně má kolem sebe vavřín na znamení, že splnila své poslání a červené lodě jsou muži, kteří připlouvají do jejího života. Jiná tvář ženy je zaznamenáním situace, kdy muž jde po ulici a míjí se se ženou. Ohlédne se po ní a nikdo neví, jestli se v tu chvíli zastaví a vydá se jejím směrem a nebo půjde dál…

Marcela maluje i osobní obrazy na přání, které pak putují i do světa, například do Japonska nebo Itálie. Barvy používá jako vyjádření konkrétních emocí. Některé příjemné a jiné méně, každopádně jde o specifický barevný emocionální „slovník“. Třeba oranžová barva, která je obvykle vnímaná jako energetická a pozitivní, vyjadřuje nezpracované emoce. Žlutá už jen jejich odraz. Modrá je citlivost a tyrkysová je komunikace. Čím výraznější tyrkysová, tím větší touha po komunikaci. Fialová je sakrální barva a červená je barva lásky.

Petra Svoboda

Karel O. Hájek

Narozen v roce 1963 v Ústí nad Labem. Soukromé studium u akad. sochaře Rudolfa Wölfela. Na volné noze od roku 1988.

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Marcela Liling (obrazy) a Karel O. Hájek (sochy): „Səul. Tanec s Duší“