Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy: Magdalena Urbanová / Password: MU50

Do 4. 11. 2021 bude ve Vinotéce 2 deci, Americká 39, Praha 2 – Vinohrady, zdarma přístupná převážně v podzemí (a i v přízemí vzadu) zajímavá prodejní výstava obrazů Magdaleny Urbanové / Password: MU50.

Kresby a malby Magdaleny Urbanové představují protiklad k její práci se smaltem, kterému se profesně věnuje téměř třicet let. Práce se šperkařským smaltem vyžaduje trpělivost a téměř vylučuje okamžitou živelnou tvorbu. Potřeba osobnějšího vyjádření je tak realizována pomocí pastelu, akvarelu, akrylu a v posledním roce i oblíbeného oleje. Obrazy vznikají bez předchozích skic, poloautomatickým a intuitivním způsobem. Kresba a malba je částečně ovlivněna i dřívějším studiem etnologie a zlatnictví. Inspirace archetypálními motivy, historií, mytologií i jinými kulturami se v tvorbě projevuje v různých podobách. Téměř každodenní kontakt s kovem při práci se smaltem je příčinou toho, že se zlaté prvky někdy objevují i na malovaných obrazech. Autorka většinou význam svých obrazů blíže nevysvětluje, protože ráda probouzí fantazii a představivost nejen svou, ale i diváků.
 
Výstava ve 2 deci – Coffee & Wine Art Gallery i aktuální říjnové jubileum autorky je příležitostí k rekapitulaci malířské tvorby posledních pěti let. Velká část vystavených obrazů vznikla v „covidových lockdownech“, kdy bylo dostatek času a klidu k tvorbě i novému objevování techniky oleje. Vzhledem k tomu, že Magdalena bydlí v přímém sousedství 2deci – Coffee & Wine Art Gallery, jsou obrazy nyní vystaveny jen několik desítek metrů od místa vzniku.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy: Magdalena Urbanová / Password: MU50