Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Lukáše Musila: Azajtókzáródnak!

24. 9.-24. 11. / Vila Pellé / Malba

Do 24.11.2019 bude ve Vile Pellé, Pelléova 10, Praha 6, přístupná velmi zajímavá, rozsáhlá a hustá výstava Lukáše Musila: Azajtókzáródnak!

Pod názvem Azajtókzáródnak (z maďarského: “Kérem vigyázzanak, Az ajtók záródnak!” – Pozor, dveře se zavírají!) představuje v galerii Villa Pellé svou nejnovější tvorbu z posledních čtyř let výtvarník Lukáš Musil. Tématem bude zejména linka a čára a s nimi související archetypy. Tedy základní elementy Musilovy tvorby už od momentu, kdy se chopil jemných tatérských nástrojů a i později poté, co vzal do ruky štětec a v roce 2012 definitivně vyměnil lidské tělo za plátno…

Symbol, rituál, archetyp, pro které jsou prosté linie elementárním zobrazovacím prvkem, jsou i základními jmenovateli výstavy, kterou s Musilem připravuje pro Villu Pellé kurátorka Alena Bartková. O čáře, která Musila fascinuje již dlouhou dobu, autor říká: „Čára se dokáže dostat na dřeň, nenechá tě zalhat. Začal jsem ji používat zcela intuitivně. Je mi z nějakého důvodu blízká, nejspíš svou primitivností.” A dále Musil rozvíjí detailněji, proč je čárou fascinován: „Nepustí tě do efektu, naopak tě nutí jít s omezenými prostředky hlouběji k podstatě. Začátek čáry není začátek čáry a naopak. Je to základ kresby, psaní, vizuálního sdělení, cesty. Je to neuzavřený kruh.“ Součástí výstavy budou i dvě monumentální Musilovy sochy. K výstavě vyjde také katalog a poprvé se tu představí také dlouho chystaná publikace nakladatelství Kant k projektu tetování sérií čísel nazvanou 0-100.

Na výstavě najdeme minimalisticky čistou sérii zvířat, v níž Musil navazuje na prvopočátky umění a v jednoduchých liniích hledá hranice mezi kresbou, písmem, znakem a symbolem. Nejnovějšími díly bude série menších pláten Tváře, která vznikla teprve nedávno v Musilově ateliéru v Budapešti. Expresivní a pitvořící portréty ukazují hledání archetypů v nás, jací jsme, když odložíme masky. Sérii velkoformátových děl dominuje horizontála a vertikála, tedy archetypální symbol kříže. Dvě monumentální Musilovy sochy, které budou na výstavě k vidění, pracující s archetypem kruhu. Na výstavě kontrastují monochromatická a celobarevná plátna, která otevírají další polohu Musilovy práce. Na jednom místě tak divák bude moci sledovat vývoj tvůrčích postupů posledních čtyř let tohoto jedinečného umělce.

Lukáš Musil (*1984) si rychle vytvořil zcela originální výtvarný styl s dominujícími liniemi a povýšil tatuáž, které se věnoval od roku 2006, na umělecké dílo. Pod pseudonymem MUSA byl jako jediný z českých tatérů prezentován na celosvětové tatérské výstavě v Musée du Quai Branly v Paříži. Od roku 2011 se věnuje volné tvorbě, v níž dominují opět linie a archetypální tvary. Tuto výtvarnou polohu poprvé představil v Alšově Jihočeské galerii v roce 2015. Progresivní vývoj, proměny charakteru obrazů a témat mohli diváci vidět dále v roce 2017 v pražském Mánesu, kde Musil vystavil svá nová díla. Žije v Praze a Budapešti.

Další podrobnosti k výstavě i doprovodnému programu naleznete na webu galerie a na sociálních sítích Villa Pellé, či prostřednictvím newsletteru, k jehož odběru se můžete přihlásit. Změny v programu vyhrazeny.

Výstava probíhá pod záštitou radní pro kulturu Hlavního města Prahy paní MgA. Hany Třeštíkové.

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Hlavního města Prahy.

Výstava byla realizována za laskavé podpory Kulturního odboru MČ Praha 6 a místostarosty MČ Praha 6 pana Mgr. Jana Laciny

Speciální poděkování: Partneru výstavy ERSTE Premiére

ce:

www.villapelle.cz

www.musillukas.com



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Lukáše Musila: Azajtókzáródnak!