Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Lukáš Rais: Sculptures – Světlo, hmota, tvar a Vy (a křest publikace)

končí 30. dubna / Restaurace Bastion / Socha

Do 30. 4. 2023 bude v restaurantu Bastion, Horská 4, Praha 2 – na jeho terase, přístupná krásná a jedinečná výstava soch Lukáše Raise: Světlo, hmota, tvar a Vy.

Ve své tvorbě se Lukáš Rais věnuje především přetváření již vytvořených, převážně normovaných, subjektů v nové formy a významy tak, aby nebylo pro běžného diváka objekty obtížné definovat, popsat, prožít a nakonec zjistit, že nic není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jednoznačným favoritem mezi používanými materiály jsou kovové trubky a jejich průmyslové produkty.

http://www.lukasrais.com/

Vernisáže výstavy s názvem „Světlo, hmota, tvar a Vy“, která proběhla v úterý 17. května, se zúčastnila i starostka Prahy 2 Alexandra Udženija v doprovodu místostarosty Jaroslava Šolce.

V rámci vernisáže proběhl křest nové rozsáhlé publikace Lukáš Rais: Sculptures, kterou vydalo nakladatelství Kant a která je k dostání ve všech dobrých kamenných i online knihkupectvích.

Monografie mapuje tvorbu významného představitele generace českých sochařů, která na uměleckou scénu vstoupila na začátku jednadvacátého století. Lukáš Rais (1975) jako základní materiál používá železo, staré cisterny, kovové stojany lamp, ale hlavně nejrůznější trubky a roury. Ryze užitkové předměty proměňuje – a v podstatě recykluje – do podoby monumentálních soch a objektů, které se stávají součástí veřejného prostoru, architektury i krajiny. Mají v sobě zakódováno něco, co je blízké i lidem, kteří jinak současné umění, zvláště abstraktně zaměřené, nevyhledávají. Především jsou však krásné, zamýšlí se v knize kritik umění Petr Volf. Jedinečné sochy jsou zachyceny na fotografiích Salima Issy a autorem grafická podoby publikace je Anna Issa Šotolová.

https://www.kosmas.cz/knihy/506299/sculptures/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Lukáš Rais: Sculptures – Světlo, hmota, tvar a Vy (a křest publikace)