Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Loutky s duší Mira Duši

Do 31. 1. 2022 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Loutky s duší Mira Duši.

Vernisáž výstavy byla součástí 7. ročníku Festivalu české a slovenské tvorby pro děti 2021, který pořádal spolek BONA FIDE ve spolupráci o.z. Celé Slovensko číta deťom, Slovenským institutem v Praze, Mestskou knižnicou mesta Piešťany a Krajskou knižnicou Ľ. Štúra vo Zvolene.

Miroslav Duša pochádza z rodiny s dlhou bábkarskou tradíciou – je synom významného bábkara, profesionálneho divadelného technológa a výtvarníka Antona Dušu (1933 – 2016). Miroslav Duša nadviazal na rodinnú tradíciu a už od strednej školy sa venoval umeniu. Technologicky premyslené a prepracované bábky Miroslava Dušu boli súčasťou viacerých domácich i zahraničných výstav. Za svoju tvorbu získal niekoľko významných ocenení.

Jeho tvorbu môžete vidieť nielen v bábkových divadlách na Slovensku, ale aj v zahraničí. Bábky umelca Dušu sú známe aj z televíznych obrazoviek. Azda medzi jeho najznámejšie diela patria dve zvedavé mačky Pa a Pi z mačacej planéty, ktoré pozná veľmi veľa divákov.

Miroslav Duša študoval na Divadelnej akadémii múzických umení v Prahe, odbor scénografia a technológia bábok u doc. V. Kábrta. V roku 1986 po absolvovaní DAMU s absolventskými predstaveniami „Kráska a zviera (Panna a netvor)“ a „Láska ku trom pomarančom“, ktoré zrealizoval v bábkovom divadle Ostrava, sa stáva zamestnancom v Krátkom filme Praha ako výtvarník. Pre STV nakrútil veľa bábkových rozprávok a rozprávkových seriálov V roku 1993 sa režijne a výtvarne podieľal na realizácii osemdielneho seriálu grotesiek „Hugo a Berta“, ktorý sa zúčastnil filmovej prehliadky v Cannes. V roku 1995 režíroval a výtvarne pripravil štvordielny seriál „O škriatkovi“. Pravidelne spolupracuje so slovenskými bábkovými divadlami (ŠBD Bratislava, bábkové divadlo Banská Bystrica, Žilina, Košice). Od roku 1995 učí na Činohernej a bábkovej fakulte VŠMU v Bratislave a na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. V roku 1999 pod jeho vedením prebehla výroba bábkového animovaného filmu „Kocka“, ktorý bol nominovaný na študentského Oskara. Ako scénograf spolupracuje s Bibianou Bratislava, pre ktorú výtvarne realizoval mnohé divadelné projekty a výstavy.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Loutky s duší Mira Duši