Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Litevský filmový plakát

Do 24.8.2017 bude v hlavní budově Muzea hl.m.Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 – Florenc, přístupná zajímavá výstava Litevský filmový plakát 1953 – 2010.

Na výstavě jsou představeny nejzajímavější litevské filmové plakáty ze sbírek Muzea litevského divadla, hudby a kinematografie ve Vilniusu. Nalezneme zde 43 plakátů v období mezi léty 1953–2010 navrženými předními litevskými afišisty, od 60. let již převážně z řad absolventů vilniuské akademie výtvarných umění. Bez ohledu na dobovou cenzuru se plakáty vyznačují specifickým uměleckým projevem, alegorickým významem, který značně rozšiřuje pochopení samotného filmu.

Nejstarší plakát pochází z roku 1953 a to z napůl propagandistického filmu „Aušra prie Nemuno“, který zachycuje těžké životní podmínky na Litvě po 2. světové válce. Jedním z nejznámějších umělců, kteří se zabývali tvorbou filmových plakátů, byl mezinárodně uznávaný malíř a grafik Vytautas Valius (1930–2004). Jeho plakát k filmu „Jausmai“ z roku 1966 snese ty nejpřísnější měřítka dobové grafické tvorby v celoevropském kontextu.

Výstava se koná pod záštitou velvyslance Litevské republiky v Praze J. E. Edvilase Raudonikise.

Navštivte výstavu denně kromě pondělí v 9 –18 hodin, info:

www.muzeumprahy.cz.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Litevský filmový plakát