Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Linoryt NOW!

Do 19.6.2016 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná velmi zajímavá skupinová výstava Linoryt NOW!.

Vystavují: Michal Cihlář, Jan Čumlivski, Tereza Damcová, Svetlana Fialová, Vojtěch Kovářík, Matěj Lipavský, Pavel Piekar, Martin Salajka, Stanislav Setínský, Magdalena Rutová, Chrudoš Valoušek, Jan Vičar

Kurátor výstavy: Radek Wohlmuth

Lehce konfrontační, lehce intervenční výstava zaměřená na Galerii Hollar a několik vybraných poloh dnešního linorytu. Projekt volně rozvíjí zatím největší linorytovou výstavu v české historii On-lino, český moderní linoryt 1910-2010, kterou jsem před šesti lety připravil pro GAVU Cheb. Jestli tehdy šlo o to, poprvé vytvořit početnou a celistvou chronologickou řadu podrobně ilustrující oborový vývoj en bloc, podstatou této expozice je naopak malá sonda do našeho „tady a teď“. Jediným jejím závazným kritériem je současnost – formální, tematická, časová. Pojetím jde o koláž, která vedle sebe intuitivně staví autory různých generací, grafické specialisty i příležitostné rytce, tradicionalisty i experimentátory. Co se prací týče kombinuje několikametrové i vysloveně drobné formáty; matrice i tisky; papír i plátno; realismus, expresi a meditativní minimalismus s knihou a ozdobnými potisky na trička. Cílem je představit linoryt (a tím i jisté teritorium grafiky) především jako živý způsob nazírání na svět adekvátní době, který dokáže těžit z tradice, ale i spoluvytvářet obraz dneška. Výstava chce být stejná jako linoleum samo: trochu bezcharakterní, trochu dekorativní, trochu překvapivá a samozřejmě také trochu špinavá. (Radek Wohlmuth)

DOPROVODNÝ PROGRAM
8. 6. v 17:00 Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Radkem Wohlmuthem
11. 6. 2016 v rámci PRAŽSKÉ MUZEJNÍ NOCI:
19:30-21:30 Workshop – linoryt s Pavlem Piekarem
22:00 Komentovaná prohlídka výstavy s Pavlem PiekaremFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Linoryt NOW!