Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Lidové slavnosti v la Paloma. Kult, fiesta a zarzuela

Do 17. 6. 2023 je v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná velmi zajímavá výstava Lidové slavnosti v la Paloma. Kult, fiesta a zarzuela.

Verbena představuje lidové slavnosti, svůj název získala podle květů divoké rostliny, která je ve Španělsku hojně rozšířená. Během horkých letních měsíců se v Madridu slaví lidové slavnosti se stoletou tradicí, jež propojují církevní i světské rituály, tance a modlitby, pečivo churros a tóny lidové zpěvohry zvané zarzuela. Prostřednictvím slavností Svatého Antonína z Floridy, Svatého Kajetána nebo v z Palomy a dalších současná společnost navazuje dialog se svým alter egem z 19.století, tedy dávným odrazem ale i kulturní, společenskou a urbanistickou líhní soudobé metropole. Po dobu slavností se město vměstná do obvodu svých čtvrtí a ulice se promění v ryzí autentickou scénu na pomezí nostalgie a heterodoxie.
 
Lidové slavnosti v la Paloma se slaví vždy 15. srpna a v kolektivním povědomí se těší se největšímu ohlasu. Panenka Marie z la Palomy, s níž je kult spojován, se stala lidovou patronku Madridu, nikoliv tou oficiální. Tato fiesta je v letě poslední, a proto představuje místo setkání a zároveň i odměnu pro ty, jež v srpnu zůstanou ve městě. Navíc inspirovala vrcholné dílo lidové zpěvohry (zarzuelu) a dala jí název. Jedná se o lyrický lidový žánr, který zažil svůj největší rozmach ve Španělsku poslední třetiny 19. století. V roce 1894 Tomás Bretón a Ricardo de la Vega složili Lidové slavnosti v la Paloma aneb apatykář, děvčata a neskrývaná žárlivost. Jde o nejvlivnejší a nejreprezentativnější dílo celého repertoáru, bylo přeloženo do několika jazyků a stalo se námětem tří filmových adaptací.
 
V kostele, na ulici i na dvorcích s křesílky lidové slavnosti v la Paloma inspiruje značně proměnlivé společenské rituály, které si vyměňují vizuální i zvukové symboly. Ulice a její zástupci z lidu jsou podstatou lyrického veselohry Bretóna a de la Vegy, jejichž dílo se celé odehrává ve veřejném prostoru; na ulici se prolíná náboženská ikonografie Panenky Marie z la Palomy s divadelní a hudební evokací postav zarzuely. Oltář kostela se proměňuje v tradiční scénu sestoupení Panenky Marie, když hasičské sbory snášejí obraz a lodě chrámu rozeznívá hudba ulice i divadla. To vše zahaleno do hedvábných šátků, původně pocházejících z Číny, avšak dnes vnímaných jako něco autentického, zdobí totiž kostel, odívají děvčata účastnící se slavnosti a inspirují kuplety a čísla zpěvohry.
 
Výstava nabízí úvahy o těchto poutech i odbočkách prostřednictvím série hudebních příspěvků vážících se na slavnosti de la Paloma. Dialog s hudebním panoramatem výstavy, řada běžných předmětů i filmové, divadelní a televizní ukázky přinášejí ochutnávku lidové archeologie. Fotografie Martína Santose Yubera (1903-1994) ztvárňují panoptikum půl století kultu, fiesty a lidové zpěvohry. Současný pohled ilustrátorky Cristiny Daury vyjadřuje nový obraz ikonografie slavností.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Lidové slavnosti v la Paloma. Kult, fiesta a zarzuela