Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy „Krystalický svět“ sklářky a designérky Lenky Husárkové

Do 30.1.2016 bude v Pražské galerii českého skla, Bartoškova 26, Praha 4, zdarma přístupná zajímavá výstava „Krystalický svět“ sklářky a designérky Lenky Husárkové.

Pro Lenku Husárkovou je charakteristická absence sklářské barvy. Pracuje pouze s čirým křišťálem, který dál zušlechťuje, například kombinací se solí. Ta vytváří krystalickou strukturu, která se v symbióze s okolním světem neustále mění. Ve své práci si všímá podobnosti skla a soli. Sůl dokáže měnit své skupenství, dokáže být křehká a tvrdá zároveň, podobně je i tomu u skla.
Celý souhrn práce bilancuje na hraně pomíjivosti a věčnosti čemuž odpovídají i volená témata – například smrt.

Výstava je souhrnem autorčiny tvorby, kterou vytvořila v průběhu minulých dvou let.

Lenka Husárková je absolventkou Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, ateliéru Design světelných objektů, Fakulty umění a designu na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, ateliér Přírodní materiály a dále pražské UMPRUM, kde studovala v ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla. V roce 2013 a 2015 byla vybrána do užšího výběru mezinárodní sklářské soutěže Stanislav Libenský Award.
V rámci Stanislav Libenský Award 2015 vyhrála Lenka Husárková zvláštní cenu za design aukční láhve Pislner Urquell. Na výrobě láhve aktuálně pracuje spolu s výtvarníkem Bořkem Šípkem. Na konci roku se bude láhev dražit a celý výtěžek z aukce bude věnován centru Paraple, které pomáhá lidem po poranění míchy.
Autorka v současné době působí jako designérka ve společnosti Crystal BOHEMIA, a. s.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy „Krystalický svět“ sklářky a designérky Lenky Husárkové