Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy kreseb Václava Sokola

19. 9.-20. 11. / Libri Prohibiti / Ilustrace

Do 20.11.2019 bude v Knihovně Libri Prohibiti, Senovážné náměstí 2, 3.patro výtahem, přístupná velmi zajímavá výstava kreseb Václava Sokola.

Václav Sokol (*1938) je kreslíř a grafik.
Vystudoval střední výtvarnou školu (1953–1958).
Pracoval v Památníku národního písemnictví a poté v jako grafik ve Stavbách silnic a železnic.
Svými kresbami často doprovází texty v knihách jako Poselství Ježíšovo (1969), Hryhorije Skovorody Rozmluva o moudrosti (1983). S bratrem Janem, který je filosof a překladatel, vydali knihu Čtení z Bible (1996 a 2014), jež spojuje ukázky z klíčových míst biblického textu v Ekumenickém překladu, srozumitelný výklad podstatných pojmů biblické řeči od Jana Sokola a původní komentář textů a motivů Václavovými pastelovými kresbami.
Václav Sokol také navrhuje celkovou úpravu knih a časopisů (Vyšehrad, Triáda, Divadelní ústav, Architekt), píše texty o umění (Perspektivy KT, Revolver Revue). Zabývá se i volnou tvorbou.
Je autorem několika betlémů v různých materiálech a velikostech. Největší z nich je betlém vytvořený jako věž se spirálovitou cestou, po níž jdou poutníci k jeslím s Jezulátkem (vytvořen přímo do jedinečného prostoru ve středu kostela sv. Klimenta v Odolena Vodě v letech 1985–1988).

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy kreseb Václava Sokola