Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy kreseb Lucie Slaninové a fotografií Petra Slaniny: Introspekce aneb Za hranicí intuice

6. 10.-6. 11. / Rock Café / Fotografie

Do 6. 11. 2022 je v klubu Rock café, Národní 20, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá výstava kreseb Lucie Slaninové a fotografií Petra Slaniny: Introspekce aneb Za hranicí intuice.

Kurátorský text k výstavě:

Jak již nastiňuje název výstavy, tvorba sourozenců Lucie Slaninové a Petra Slaniny vychází z intuice. Jednou z podstat intuice je, že ji nelze pevně uchopit a vysvětlit, přesto mnohokrát dává formu našim snům a odkrývá směr, kudy se vydat v našich životech. V tomto případě intuice propojuje dva odlišné způsoby tvorby, kterým se každý ze sourozenců věnuje. Kresba a fotografie.

Lucie kreslí bez předem promyšleného konceptu čistě intuitivně. Ve své tvorbě postupem let propojila originálně techniku kresby tužkou s kresbou uhlem, pastely a křídami. Vedle zadaných témat na přání zákazníků, podporujících individuální osobnost člověka, kreslí obrazy doplňující interiéry, symboliku astrologických znamení a dalších archetypů. Její vnímavý přístup k tématům a vrozený cit pro barevnost na obrázcích vždy roztančí naší fantazii a chuť vidět svět kolem sebe v širším rozsahu, z hloubi duše a přitom neztrácí na radosti. Tvorba Lucie a její přístup k ní nám připomíná svou intenzitou přístup k tvorbě rituálních obrazů a předmětů jihoamerických indiánských šamanů.

Petr se v rámci své tvorby často zaměřuje na skryté detaily, které nás obklopují. Jeho snímky se pohybují na hranici reálného a abstraktního světa. Kontrast světla a stínu a malá hloubka ostrosti, které Petr rád využívá, dodávají snímkům poetický nádech a otevírají prostor vlastním myšlenkám. Petr rád nazývá svou tvorbu jako „Síla okamžiku“ či jak pronesl Henri Cartier-Bresson „Rozhodující okamžik“. Ač na základě odlišnosti nelze Petrovo zaměření srovnávat s dokumentární fotografií, „Rozhodující okamžik“ zde hraje důležitou roli. Všechny fotografie byly pořízeny v záblescích inspirace, kdy se na moment objeví pocit, že přišla správná chvíle. Bez stylizace, bez konkrétního plánu. Nyní a teď.

Pro Lucii a Petra je tvorba způsobem, jak se uvolnit od okolního světa, který na nás všechny klade stále větší nároky, jak se propojit se svým vnitřním já. Věříme, že shlédnutí jejich výstavy Vám také na okamžik pomůže odpoutat se z každodenních strastí. Nechte se vtáhnout do fantazie hřejivých barev s obrazy Lucie Slaninové či se ponořte do klidných vod pocitů s fotografiemi Petra Slaniny. Objevte svou Intuici.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy kreseb Lucie Slaninové a fotografií Petra Slaniny: Introspekce aneb Za hranicí intuice