Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Krajina Lustig

14. 12.-12. 1. / Kino Lucerna / Fotografie

Do 12.1.2017 bude v kavárně kina Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1, přístupná výstava Krajina Lustig.

Jedná se o fotografie a karikatury Arnošta Lustiga pohledem vyjímečných umělců v kontrapunktu s obrazy Františka Lukáše (Lustiga).

Fotografie:
Petra T. Růžičková, Jaroslav Brabec,
Alan Pajer, Martin Salajka

Kresby a karikatury:
František Lukáš / Lustig,
Jaroslav Kándl, Josef Blecha,
Věra Kohutová

AL90, výjimečný kulturní program, přibližuje spisovatele, který „psal, aby mohl žít, a žil, aby mohl psát“, v roce jeho nedožitých 90.narozenin.  Tento projekt, pořádaný dcerou Arnošta Lustiga Evou Lustigovou ve spolupráci s partnery, vrcholí v prosinci v jeho rodném městě Praze. Můžete se těšit na sedm premiér z oblasti literární, divadelní, filmové, rozhlasové i fotograficko-výtvarné tvorby – dále na přehlídku filmů podle předloh či scénářů Arnošta Lustiga, na besedy moderované známými osobnostmi, na vzpomínkové večery i autogramiády jeho sebraných spisů.

„Festivalem AL90 se vracím k podstatě tohoto muže, k tomu co měl rád, k tomu čím žil a co uměl. A také mu tak trochu splácím dávný dluh za „snědenou povídku“. Ve dvou letech jsem totiž  vešla do jeho „pracovny“ a snědla tři stránky povídky, snad z „Démantů noci”. Nechal je vedle psacího stroje na svém „stole” –  prkně položeném přes vanu v koupelně. Po večerech se tam uchyloval před svými ratolestmi a krásnou manželkou a psal,“ vysvětluje Eva Lustigová svou motivaci ke vzniku programu AL90.   Na programu se podílí mnoho dalších partnerů– v první řadě její bratr Pepi Lustig, Mladá fronta, Památník národního písemnictví, Židovské muzeem v Praze, provozovna kina Lucerna, Úřad městské části Praha 8., Český rozhlas, i další.  Vzniká tak program lyrický i osobitý, jako byl Arnošt Lustig sám. Připomíná jeho slova, „že smyslem života je radost z toho, že žijeme“.

Pro kompletní informace o programu AL90 navštivte jeho facebookový profil www.facebook.com/ArnostLustig90/. Vstup na veškeré akce je volný kromě filmové přehlídky.

Lustig si nejvíc vážil člověka. „Lidí spojených s pravdou a upřímností. Dobrých lidíČlověka, který je schopen ze sebe vydat to lepší, protože v každém z nás, je to lepší i to horší.” Eva Lustigová říká: „že AL90 nabídne těm, kteří se programu zúčastní, inspiraci i okamžiky reflexe jak být svým lepším já.”

„Pokud by lidstvo bylo román a já psal jeho poslední kapitolu, končila by slovem naděje.            Arnošt Lustig

Příloha:  Arnošt Lustig (1926 – 2011)

Spisovatel celosvětového významu by letos slavil devadesátiny. Jeho dílo bylo přeloženo do 25 jazyků. Filmy natočené podle jeho scénářů mu získaly mezinárodní proslulost. Třikrát byl v užším výběru na Nobelovu cenu za literaturu. V roce 2003 byl nominován na Pulitzerovu cenu (za Krásné zelené oči), v roce 2009 na Mezinárodní Man Bookerovu cenu za dlouhodobý přínos světové literatuře. Držitel ceny Franze Kafky (2008), Emmy (1986) a mnoha dalších prestižních ocenění.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Krajina Lustig