Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Kosmos – Slovenské konceptuálne umenie

2. 7.-24. 7. / MODERN ART GALLERY / Instalace

Do 24.7.2020 bude v nově otevřené Modern Art Gallery, Na Královce 1 / Rybalkova 59, Praha 10 (tram Ruská, 3 stanice z Náměstí Míru), přístupná velmi zajímavá výstava Kosmos – Slovenské konceptuálne umenie.

Společná výstava autorů:
Peter Bartoš, Stano Filko, Vladimír Havrilla, Michal Kern, Július Koller a Rudolf Sikora.
kurátor: Dušan Brozman

Vesmír bol v čase normalizácie ústrednou témou slovenského konceptuálneho aj undergroundového umenia, ktoré sa rozvíjalo pod niekedy až smrtelným dohľadom ŠTB (stačí si pomyslieť na Tomáša Petřivého, ktorý mal kontakt ako s undergroundom, tak aj konceptualistami (Peter Bartoš, Stano Filko, Vladimír Havrilla, Michala Kern, Rudolf Sikora, alebo Dezider Tóth).

S témou kozmu sa v čase vesmírnych pretekov dvoch vtedajších veľmocí zaoberalo aj oficiálne umenie so svojim výtvarne už trochu umierneným budovateľským pátosom. Diela konceptualistov mali oproti socialistickému realizmu (ale aj pop artu), transcendentálno-duchovný charakter. Nájdeme ho vo viacerých témach, v ekológii, u iných zase v sci-fi, makrokozme alebo večnom živote.

Vesmírna téma v konceptuálnom umení stále čaká na rozsiahlepšiu prehliadku. Naša výstava je jedna z viacerých plánovaných, ktoré sa dotknú tejto pozoruhodnej kapitoly slovenskej neo-avantgardy.
k: Dušan Brozman

Ďakujeme za spoluprácu
Slovenskej národnej galérii
a Artandconcept Gallery.

výstava vznikla ve spolupráci a s podporou:
https://www.artandconcept.eu/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Kosmos – Slovenské konceptuálne umenie