Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Kosmisk kastrering / Cosmic Castration / Vesmírná kastrace

23. 7.-18. 8. / Galerie NTK / Instalace

Do 18.8.2019 bude v Galerii NTK, Technická 6, Praha 6, zdarma přístupná velmi zajímavá a hustá výstava Kosmisk kastrering / Cosmic Castration / Vesmírná kastrace.

‚Vesmírná kastrace’ ‚KK’ je umělecký projekt, který funguje jako volná organizace umělců se šestiletou historií. Zúčastnění umělci patří k různým generacím aktivní umělecké scény Švédska. Jsou mezi nimi současní studenti, profesionální umělci a umělci s kariérou mnoha desetiletí. KK pracuje s otázkami, které se týkají našeho racionálního společenského řádu a jeho high-tech manifestací – vytváří vlastní pravidla pro své společné aktivity. KK se prezentovalo mnohokrát (např. KK2 v Malmö 2013, KK4 v Solna 2015, KK6 v Kummelholmen 2017..). Čísla, místa, datumy nejsou podstatné. Takový je koncept KK.

Shlédnutím výstavy získáte základní přehled o současné umělecké scéně ve Švédsku.

Mikael Goralski (*1962 Solna Stockholm, bez státní příslušnosti do r. 1964) je zakladatelem tohoto projektu. Pracuje s různými médii – instalací, performance, sochou, objektem, zvukem a kurátoruje výstavy. V jeho tvorbě není jasná hranice mezi uměleckou tvorbou a kurátorováním výstav.

Osobně se představuje jako sběratel, který archivuje materiály, nástroje, věci, odpad, zvuk.. během tak 30tiletého období. Jeho sólo výstava v Galerii NTK je jednou částí celého výstavního projektu. Jeho základem se stala jeho ateliérová rezidence v IASPIS ve Sthlmu. Zde jeho ateliér byl vybaven jako kancelář soukromého detektiva Taxi Ove, který vyšetřuje vraždu Olafa Palme v roce 1986.

Jinak můžeme vnímat tuto výstavu jako punkový projekt – infikovaný strachem, zneužíváním, alkoholismem a pravděpodobně také cynismem.

(lx)

Účastnící se umělci

Zoltan Von Boer, Gunnel Boman, Erika Canohn, Christer Chytraeus, Paulina Drakenstedt, Frederik Egesborg, Henrik Ekesiöö, Leif Elggren, Joakim Forsgren, Mark Frygell, Mikael Goralski, Thomas Hansson, Cora Hillebrand, Ida Ida Ida, Sandra Isacsson, Susanna Jablonski, Maria Johansson, Maria Johansson, Kanslibyrån, Eric Magassa, Fatima Moallim, Tova Mozard, Malin Norberg, Astrid Kajsa Nylander, Viktor Rosdahl, Marja Leena Sillanpää, Per Stenborg, Isak Sundström, Linus Nordensson Spångberg, Caroline Wallen, Daniel Wiklund

Kurátoři

Henrik Ekesiöö, Joakim Forsgren, Mikael Goralski, Lexa PeroutkaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Kosmisk kastrering / Cosmic Castration / Vesmírná kastrace