Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy koncertních fotografií Davida Webra

Do 14. 2. 2023 se můžete zajít podívat do příjemného podniku Nacafe, Šmeralova 15, Praha 7 – Letná, na zajímavou výstavu koncertních fotografií Davida Webra.

Z textu Anny Mašatové:

David Webr patří k předním českým koncertním fotografům. 

K fotografování se dostal již v dětství, první snímky zachycoval na ruský fotoaparát Lubitel, jako teenager dostal zrcadlovku Exa 500 se třemi objektivy.  „Inspiroval mě táta, který trochu fotil. Především mě ale bavilo zachycovat prchavé okamžiky s napětím, zda to vyjde, což člověk zjistil až ve fotokomoře po vyvolání filmu,“ říká ke svým začátkům David Webr.

Vystudoval nábytkářství na Střední uměleckoprůmyslové škole a restaurování a konzervování na Střední škole grafické. V muzejních a galerijních prostorech se pohybuje dodnes, živí se instalacemi výstav pro Národní galerii v Praze, Uměleckoprůmyslové muzeum, Galerii hlavního města Prahy, Národní muzeum aj. 

Během své fotografické tvorby zachycoval krásy Tibetu, Nepálu, Indie nebo Číny. Často ho potkáte pod koncertními a festivalovými pódii, jeho fotografie naleznete v celostátním tisku i hudebních magazínech jako Kulturní magazín Uni, Full Moon, iReport, Musicweb a především na vlastním webu worldstars.eu.

„S focením muziky jsem začal roku 2004 na Colours of Ostrava. To jsem ještě o focení hudby nevěděl vůbec nic, ale byla to zajímavá výzva. Ty fotky z roku 2004 jsou prakticky nepoužitelné, ale postupem jsem se snad i něco naučil,“ vzpomíná David Webr s humorem.

David Webr má za sebou řadu samostatných i skupinových výstav. Od roku 2007 vystavuje každoročně hudební fotografie pod názvem Face To Face Music v Cafe Alternatif Mezibranská v Praze, dále vystavoval v hudebních klubech Batalion, Mlejn, a také v mimopražských síních v Ostravě, Oseku, Kopřivnici, Plzni i v New Yorku. Webrův obsáhlý fotografický profil vyšel v knize Fotografie, které hrají (Galén, 2018).

Během posledních let získal přes dvacet ocenění na mezinárodních fotografických soutěžích a salonech.

“Vždycky, když mám možnost spolupracovat s Davidem Webrem, je to učiněná radost. Za ta léta, co píšu o hudbě, jsem poznal několik desítek fotografů, kteří se více či méně specializují na koncertní fotografii. Dám ruku do ohně za to, že David patří mezi jejich absolutní domácí špičku. Kromě obrazu samotného totiž dokáže jako jeden z mála zachytit i ducha hudby. Jeho fotografie skutečně hrají.”

Ondřej Bezr, šéfredaktor Kulturního magazínu Uni, redaktor Lidových novin

“Hudbu má rád, poslouchá ji, fotografuje a pokud své fotografie nazvětšuje a vystaví je, tak s ním jeho radost máme možnost sdílet i my.”

Ivan Prokop, fotograf a výtvarník

“Říká se, že nikdo není tak dobrý, jako ti, co chtějí být dobří z dobrého důvodu. Jako třeba fotograf David Webr milující hudbu, který je navíc tak dobrý, až se tomu občas nechce věřit.”

Jiří Moravčík, hudební publicista 

Autor textu: Anna Mašátová.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy koncertních fotografií Davida Webra