Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy koláží Miroslava Horníčka

11. 10.-3. 11. / Divadlo Viola / Koláže

Do 3.11.2018 bude ve foyer Divadla Viola, Národní 7, Praha 1, přístupná výstava koláží Miroslava Horníčka. Výstava bude přístupná v pondělí až pátek od 9:30 do 19 hodin, v sobotu od 14 do 19 hodin.

V listopadu uplyne sto let od narození Miroslava Horníčka a jednou z připomínek tohoto výročí je i výstava koláží oblíbeného herce, spisovatele, dramatika, režiséra a talentovaného výtvarníka ve foyer Divadla Viola. Návštěvníci mohou na výstavě obdivovat jeho nápadité surrealistické obrázky.

Miroslav Horníček pocházel z Plzně, v Praze začínal v roce 1945 v divadle Větrník, pak působil v Divadle satiry bratrů Oldřicha a Lubomíra Lipského, byl i členem činohry Národního divadla. Několikaleté jevištní spolupráci v Divadle ABC s Janem Werichem předcházelo  jejich setkání v legendární pohádce Byl jednou jeden král…, v níž Horníček hrál prince Krásného.  Spolupráce s Werichem si Horníček považoval a po jeho boku zahájil novou etapu své umělecké dráhy, kdy se začal věnovat i psaní. Z Horníčkových rolí ve filmu stojí za připomenutí postava doktora Průchy v dodnes svěží komedii  Kam čert nemůže nebo uštvaný otec z filmu Táto, sežeň štěně! Již od konce padesátých let vystupoval Horníček příležitostně v Semaforu, kde nakonec našel trvalé zázemí, mezitím ale prošel i Hudebním divadlem v Karlíně. V mezinárodním měřítku Miroslava Horníčka zviditelnil na svou dobu nevšední projekt Kinoautomat, který byl s úspěchem prezentován na výstavě Expo 67 v kanadském Montrealu.
Přelom 60. a 70. let přinesl Miroslavu Horníčkovi velké úspěchy v televizi, značné popularitě se těšila jeho talkshow Hovory H, nesmrtelný pomník mu pak postavil úsměvný seriál Byli jednou dva písaři, v němž vytvořil dvojici s Jiřím Sovákem a byl také autorem scénáře. Po roce 1989 obnovil Miroslav Horníček svůj někdejší úspěšný televizní pořad pod názvem Hovory H ještě po dvaceti letech. Umělecké aktivity rozvíjel i v jiných oborech, věnoval se fotografování a malování, jako autor surrealistických koláží se představil na několika výstavách. Kromě divadelních her napsal i řadu úspěšných knih, například Listy z Provence, Jablko je vinno, Koláže a hry a asi nejznámější Dobře utajené housle. Miroslav Horníček
zemřel v nemocnici v Liberci v roce 2003 ve věku 84 let.

Více informací na www.divadloviola.cz.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy koláží Miroslava Horníčka