Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Keramického Ateliéru Rakytka: Hluboko z dílny

Do 3.4.2017 bude v podzemní galerii „Ecce Terra“ Konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené, Maltézské náměstí 14, Praha 1, přístupná výstava Keramického Ateliéru Rakytka: Hluboko z dílny.

Ján Rakytka – plastiky
Tünde Rakytková – šperky

Otevřeno: po – pá 11:00 – 18:00

http://www.keramikarakytka.cz/

Ján Rakytka (1960) tvoří sochy a objekty z keramiky (převážně šamot). Sám prakticky nevidomý studoval speciální techniku hmatového modelování pro nevidomé u Štěpána Axmana v Tasově. Do roku 2013 působil jako lektor a arteterapeut nevidomých a mentálně handicapovaných (Praha a Unhošť). Momentálně tvoří sólově ve vlastním ateliéru. Pravidelně se účastní keramického sympozia o.s. TERRA THERAPEUTICA na Slovensku, jehož zaměřením je tvorba v intencích l´art pour la santé (umění pro zdraví). Tato idea předpokládá v umění léčivý i preventivní potenciál a její ambicí je cíleně mobilizovat v člověku touhu po spiritualitě, důstojnosti a naději; vyvolávat v tvůrci i v divákovi procesy, které by ho aktivizovaly k tomu, aby neubližoval sobě ani ostatním ani přírodě, ale aby se naopak snažil o harmonizaci a ozdravení vlastní bytosti, vztahů s lidmi a s prostředím, v němž žije.
Díla JR lze těžko zařadit, nejblíže by snad byla přihrádka s názvem “Inzitní umění”. Jeho přístup k tvorbě je převážně eklektický, tzn. inspirovaný staršími a ověřenými vzory (např. antikou, renesancí nebo barokem), avšak aktualizovaný a rozšířený o nadsázku.

Tünde Rakytková je keramický elév, ale jej prítomnosť v živote Jána je neprehliadnuteľná – ich dom, dvorček aj priľahlá stráň ožili zvončekmi, lucernami, vílami a črepmi antických váz. Najprv pomáhala manželovi s glazúrami, neskôr si skúsila výrobu jednoduchých misiek a postupne i náročnejších tvarov. Keramika ju chytila za srdce a už nepustila. Dnes vyrába predovšetkým originálne rudimentárne šperky.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Keramického Ateliéru Rakytka: Hluboko z dílny