Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy ke 100 letům Miloše Kurovského

11. 9.-17. 11. / Jindřišská věž / Malba

Do 17. 11. 2024 je v Galerii Jindřišské věže, Jindřišská ulice, Praha 1, 3.patro a nejvyšší 10.patro, přístupná krásná a rozsáhlá výstava ke 100 letům Miloše Kurovského.

Miloš Kurovský (18. října 1924 Ostrava – 22. října 2017 Praha) byl český výtvarný umělec, malíř a ilustrátor, známý svou unikátní uměleckou technikou a specifickou tvorbou, která se nese v duchu fantazijně laděných představ o záhadách kosmu. Je známý především „Galerií za oknem“ na Novém Světě na Hradčanech v Praze.

V mládí byl silně ovlivněn filozofií Imanuela Kanta, George Hegela, Friedricha Nietzche, Arthura Schopenhauera a dalších, což se projevilo v námětech jeho umělecké tvorby.

Po druhé světové válce se přestěhoval do Prahy, kde se zabýval módním návrhářstvím, fotografií a výtvarnou tvorbou. V roce 1964 letech založil v Dubrovníku „Mezinárodní sdružení výtvarníků a literátů“, registrované pod UNESCO, jehož byl předsedou. Ve druhé polovině 60. let pravidelně vystavoval jako jeden z prvních „pod širým nebem“ ve Františkánské zahradě, v proluce u Národního divadla a na Karlově mostě v Praze; tyto akce se těšily velkému zájmu veřejnosti i sdělovacích prostředků.

Začátkem 70. let 20. století objevil novou, unikátní techniku – kombinaci pastelu, veluru a speciálního pojidla, která mu umožnila dosáhnout v obrazech hlubokého matu, který nepůsobí rušivě ani při silném osvětlení.

V polovině 70. let otevřel galerii v Panské ulici, kde se scházeli jak jeho přátelé, zejména hudebníci, tak i široká veřejnost.

Tvorba Miloše Kurovského hudebníky přímo inspirovala; tak vznikly některé jazzové skladby, např. „Valčík pro Kurovského“ od Jiřího Válka, „Červené slunce“ od Laca Decziho, suita „Ručně malovaný obraz“ od Karla Růžičky a „Jak se malují čerti“ od Rudolfa Daška. Docházelo tak k vzájemnému ovlivňování výtvarného a hudebního umění, neboť i pro Miloše Kurovského znamenala hudba silný inspirační zdroj.

V 70. a 80. letech uspořádali přátelé a jeho příznivci řadu neoficiálních výstav v zahraničí, např. v Německu, Itálii, Spojených státech amerických, Novém Zélandu. Oficiální výstavy prostřednictvím Artcentra proběhly ve Stockholmu a v Západním Berlíně. Jeho neobvyklé iniciativy se nesetkávaly s pochopením českých úřadů. Svou první oficiální výstavu v České republice měl až v říjnu 1993.

Doma se mohla veřejnost s jeho dílem seznámit v „Galerii za oknem“ na Novém Světě na Hradčanech, kam se autor přestěhoval v roce 1978. Články o této mimořádně působivé a jedinečné galerii se objevovaly v zahraničních novinách, časopisech a turistických příručkách.

Tvorba Miloše Kurovského nese prvky science fiction, symbolismu, religiozity a irrealismu. Dle slov autora: „Irrealismus je abstraktní představa, která však má určitou logiku, je to skutečno v neskutečnu“. Na rozdíl od surrealismu – surrealistický obraz vzniká v podvědomí, není kontrolován rozumem, postrádá logiku, je anomální, někdy až šokující.

www.kurovsky.cz 

https://www.facebook.com/miloskurovsky/

www.jindrisskavez.cz



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy ke 100 letům Miloše Kurovského