Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Když čas víří, když se mění na černou díru

Do 16.2.2020 bude v Centru současného umění Futura, Holečkova 49, Praha 5, přístupná zajímavá výstava Když čas víří, když se mění na černou díru.

Umělci: O.B.De Alessi, Michael Salerno, Thomas Moore, Dennis Cooper, Laura Gozlan, Radek Brousil, Darja Bajagić.

Zdi pulzují
Neodbytné touhy cizinců
Těla začínají splývat*

Svědění, nepříjemný, cizí pocit ve tvém těle, když je neseno přes temný tunel změny, turbulence způsobené tímto pohybem, halucinační vidění, které nabýváš, nesnesitelný stav způsobující bolest a zoufalství smíšené se zářivou touhou.

Chtěla jsem zpřítomnit zkušenost dospívání, sny a noční můry, které člověk prožívá při přechodu z jednoho místa do druhého – tu neobratnost, podivnost a temnotu, které tuto cestu provází. Dospívání je obdobím rychlého vývoje: morální, společenské, fyzické, kognitivní a emocionální transformace. Představte si tělo – deformované tělo, půlku tělo, části těla, nepříjemné tělo, nádherné tělo, ošklivé tělo… dokážete to snést? Je zároveň děsivé i podmanivé ve své podivnosti a cizosti.

Stav mysli teenagera – jak se projevuje? Je groteskním obrazem reality? Je představivost na scestí nebo pouze zdivočela? Jedná se o jinou realitu? Chtěla jsem prozkoumat téma strachu a děsu v průběhu přechodu a změny, – jak se střídavě mění na stavy vyjádření, odporu a dokonce hojení. Jakou cestou jdou a jaké zanechávají stopy. Poetiku, humor a protivnost, které v sobě zahrnují. Mysl teenagera může být portrétem dekády nebo doby a poukazuje na moc transformační síly, která existuje bok po boku s chaotickou dynamikou charakteristickou pro dobu, ve které žijeme. Stejně tak může být prostorem a místem (vymyšleného) jazyka. Suterénní prostor galerie Futura nabízí tělo pro scénografii a dramaturgii na toto téma. Přítomnost těla jako něčeho skutečného (fyzického) a symbolického (psychologického) se odehrává v konverzaci s jazykem architektury a odhaluje se v různých gestech a podobách.

* Thomas Moore, When People Die, 2018, publikoval Kiddiepunk

kurátor: Maija Rudovska

….

Všechny fotky z výstavy: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Když čas víří, když se mění na černou díru