Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy karikatur Davora Štambuka: Co je čertem, v Praze žertem

Do 22.10.2016 bude v galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, přístupná veselá výstava legendárních karikatur chorvatského karikaturisty Davora Štambuka: Co je čertem, v Praze žertem.

Výstava v Českém centru Praha vzdává hold významné osobnosti světové karikatury Davoru Štambukovi (*1934 ve Splitu).

Davor Štambuk je chorvatský karikaturista, který svou novinářskou kariéru sportovního reportéra a kreslíře portrétů význačných osobností zahájil už roku 1953 v záhřebských denících a týdenících.

Ve svých 29 letech odešel do Francie, kde po krátkém působení v umělecké galerii Jannele začal spolupracovat s pařížskými listy, ve kterých byly publikovány jeho první humoristické kresby beze slov. Již v roce 1968 získal prestižní cenu Bellus jako nejvtipnější karikaturista roku. Porota se skládala z tehdy nejznámějších francouzských humoristů, v jejím čele stál legendární herec a filmový režisér Noël Noël. Během následujících třiceti let uspořádal nespočet výstav a kontinuálně publikoval karikatury v týdeníku s miliónovým nákladem Ici Paris.

V roce 2003 zíslkal „Řád rytíře umění a karikatury“, který uděluje francouzské ministerstvo kultury. Roku 2007 obdržel v Chorvatsku z rukou prezidenta republiky ocenění „Danica Hrvatske s podobiznou Marka Maruliće“.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy karikatur Davora Štambuka: Co je čertem, v Praze žertem