Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy kaligrafa Saleh Al Shukairi v rámci Czech-Oman Week

Pouze do 13.10.2017 bude v konírně Toskánského paláce, Hradčanské nám. 182/5, Praha 1, přístupná krásná a zajímavá výstava významného ománského kaligrafa Saleh Al Shukairi v rámci Czech-Oman Week.

Kaligraf Saleh Al Shukairi je členem The Omani Society for Fine Arts – Diwan of Royal Court. Jeho tvorba experimentálním způsobem spojuje tradiční umění s moderními materiály.

Na vernisáži byla též představena arabská verze sociální sítě Poetizer pro básníky z celého světa.

Zahájení výstavy proběhlo spolu se zahájením Týdne kultury a obchodu Sultanátu Omán v České republice – CZECH-OMAN WEEK – The Art of Business

Akci organizuje Česko-ománský výbor při Zahraniční sekci Hospodářské komory ČR a Czech-Oman Business & Art Council ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Velvyslanectvím ČR v Rijádu a Art of Cultural Diversities.

Hospodářská komora se významně zasadí o to, jak bude Česká republika prezentována na světové výstavě EXPO 2020, která se uskuteční za tři roky v Dubaji. Česká republika bude používat logo, které navrhl český designér a předseda Česko-ománského výboru Zahraniční sekce Hospodářské komory ČR Pavel Šťastný, který je zároveň autorem proslulého loga OF.

Spojené arabské emiráty vybraly téma pro EXPO 2020 „Connecting Minds, Creating the Future“, což znamená spojování myšlenek, vytváření budoucnosti. Voda je jedním z klíčových témat českého pavilonu. V Dubaji má Česko prezentovat systém, který dokáže za pomoci solární energie produkovat vodu ze vzduchu bez použití dalších energií. Na projektu se budou podílet České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd.

„Při tvorbě loga české expozice pro EXPO 2020 v Dubaji jsem se inspiroval jejím ústředním tématem, kterým je voda. Z kapek vody jsem vytvořil kaligrafii slova Czech a Českého lva, který je ve státním znaku. Naše země není na Blízkém východě moc známá, a mají tam problém s její výslovností. Požádal jsem ománského výtvarníka Saleha Al Shukairiho, aby vytvořil kaligrafickou verzi slova Czech v arabštině, protože si myslím, že arabská verze pomůže „vzájemnému pochopení myšlenek“, což je ústřední téma celého EXPA v Dubaji. Logo bude představeno u příležitosti česko-ománské výstavy v Toskánském paláci v Praze,“ říká autor loga Pavel Šťastný.

„Vody není nikde dostatek a Expo se bude konat v regionu, který je na dodávkách vody ze zahraničí závislý,“ říká generální komisař pro Expo Dubaj Jiří František Potužník.

Hospodářská komora vyvíjí v regionu Blízkého východu aktivity, které pomáhají českým podnikatelům uplatnit se na tomto trhu. Nedávno založila také první Česko-ománský výbor při Hospodářské komoře, myšlenka jej založit vznikla na poslední podnikatelské misi Hospodářské komory do Sultanátu Omán v únoru.

Předsedou výboru se stal designér Pavel Šťastný, účastník misí do Ománu, autor loga Občanského fóra a spolupracovník Royal Oman Symphony Orchestra. Členy 13členného výboru jsou také náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, exministr zdravotnictví Martin Holcát a senátor za Karlovarský kraj Jan Horník.

Jako první akci výbor pořádá ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR a Velvyslanectvím ČR v Rijádu seminář „Umění obchodu – Sultanát Omán – Švýcarsko Zálivu“ v Exportním domě na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Na semináři 11. října vystoupí významní ománští podnikatelé a čeští podnikatelé, kteří dlouhodobě spolupracují se sultanátem.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy kaligrafa Saleh Al Shukairi v rámci Czech-Oman Week