Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy K2: Radu Băieş & Laurentiu Zbîrcea

Do 25. 5. 2024 je v Bold Gallery, U Měšťanského pivovaru 6a, Praha 7, zdarma přístupná velmi zajímavá a hodně silná výstava K2: Radu Băieş & Laurentiu Zbîrcea.

Až na vrchol. Výstava K2 v Bold Gallery představuje vycházející hvězdy klužské školy. Klužská škola je ve výtvarném světě pojem. Málokdo by ale hádal, že jedno z nejvýznamnějších center současného umění se nenachází v západní Evropě, ale v postkomunistickém Rumunsku. Právě zde, v sedmihradském městě Kluž, se v posledních desetiletích rodí a etablují umělci, jejichž tvorba poutá pozornost odborníků i široké veřejnosti.

Dva zástupci klužské školy, malíři Radu Băieș a Laurențiu Zbîrcea, se nyní představují i českému publiku v rámci výstavy K2 v pražské Bold Gallery. Jejími kurátory jsou historik umění Jan Kudrna a Bogdan Iacob, profesor dějin umění z klužské Univerzity umění a designu.

Rumunská Kluž poutá pozornost od počátku nového tisíciletí, kdy se proměnila v ohnisko současné výtvarné scény. Termínem klužská škola se označuje skupina malířů, kteří studovali na tamní Univerzitě umění a designu nebo v Kluži (alespoň částečně) žijí a tvoří. Jejím nejznámějším zástupcem je malíř Adrian Ghenie, jehož díla se dnes pohybují v řádech desítek až stovek milionů korun.

„Klužská škola si získala pozornost a věhlas i v západním výtvarném světě. Její zástupci běžně vystavují v galeriích v Paříži či Londýně a jejich obrazy se objevují v renomovaných aukčních síních Christie‘s a Sotheby‘s. Nastal čas ji více představit i u nás, a to prostřednictvím děl dvou malířů nastupující generace, Radu Băieșe a Laurențiua Zbîrcea. V jejich díle je značný potenciál, díky kterému se mohou stát stejně úspěšnými jako právě Adrian Ghenie. Proto chceme s těmito mladými talenty seznámit publikum dříve, než se stanou slavnými, a tím pádem i obtížně dostupnými,“ uvádí Oldřich Hejtmánek, provozovatel Bold Gallery.

Figurální tradice

Přestože v případě klužské školy nejde o přesně definovaný umělecký směr či hnutí, jež by pracovalo s jednotným a vyhraněným formálním stylem, lze v tvorbě jeho zástupců nalézt společné, jednotící prvky. Jedním z ústředních motivů je figura, typická je pro ně také určitá melancholičnost, až ponurost. Zejména u mladší generace se pak objevují témata jako spiritualita, příroda a erotika.

Konkrétně v díle Radu Băieşe (* 1988) se objevují neurčitě fantaskní, pastorální a mystické výjevy se silně sugestivní symbolikou. Krajinu zaplňují siluety tajemných pastýřů připomínajících světce či postavy, jež působí, jako by si je autor vypůjčil z renesančních vyobrazení. K všední realitě má jeho kompozice sice daleko, přesto na některých svých obrazech spojuje mytologii a každodennost – jednotlivé scény mají divákovi připomenout, že posvátno není vzdálená abstrakce, ale všeobjímající realita.

Obrazy Laurențiu Zbîrcea (* 2000) se vyznačují jistou surrealistickou notou. Umělec si pohrává různými perspektivami, a vybízí tak diváka k objevování různých detailů. Kompozičně vrstvené malby působí propracovaně, a přece fantaskně, nepravděpodobně i zlověstně povědomě. Celek tak představuje temný, přesto přitažlivý vesmír, z něhož nelze spustit oči.

„Radu Băieş a Laurențiu Zbîrcea jsou představiteli poslední generace autorů klužské školy, která je typická prací s figurou. Jejich obrazy spojuje osobitá figurativní malba, každý k ní však přistupuje rozdílným způsobem. Zatímco v Băieşově podání je člověk-figura pouhým měřítkem, které definuje prostor a zpřítomňuje obrazový plán vnímateli, Zbîrcea chápe a maluje figuru jako ústřední motiv, který je původcem a iniciátorem celého zobrazeného příběhu. Tedy Băieş svými obrazy a figurou komentuje, Zbîrcea naopak vypráví,“ shrnuje kurátor Jan Kudrna.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy K2: Radu Băieş & Laurentiu Zbîrcea