Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy k 5. výročí projektu KVĚTY 2018 – STOLETÝ PŘÍBĚH

14. 11.-20. 12. / Topičův salon / Design

Do 20. 12. 2023 je v Topičově salonu, Národní 9, Praha 1, 1.patro, přístupná velmi zajímavá, rozsáhlá a krásná výstava k 5. výročí projektu KVĚTY 2018 – STOLETÝ PŘÍBĚH.

Otevírací doba:
PO, ST: 10-18 hodin, ÚT, ČT, PÁ: 10-17 hodin

V listopadu a prosinci roku 2023 představuje Galerie Topičův salon opět největší skupinovou sbírku českého porcelánu od rozličných žijících autorů za posledních 100 let. Výtvarníci a umělci vytvořili v roce 2018 více než 300 kusů velkých porcelánových originálů včetně vlastních triptychů květ. Každý z autorů individuálně pojal námět i téma projektu naprosto svobodně a originálně jak v obsahu, tak v řemeslném zpracování. Část expozice je doplněna autorskými díly – obrazy, kresbami a grafickými listy.

Tento projekt je unikátní příležitostí pro propagaci českého porcelánu i jeho výrobců.

Český porcelán přes 200 let reprezentuje naši republiku po celém světě, vyniká svou kvalitou, větší tvrdostí a sněhobílou barvou.

Příležitost realizovat své náměty využili vybraní výtvarníci:
Vlastimil Elšík, Kurt Gebauer, Bohumír Gemrot, Boris Jirků, Jitka Kantová, Adam Kašpar, Richard Kočí, Jiří Kožíšek, Helena Kroftová-Leisztner, Milan Kunc, Luna Isis, Olga Maler-Kunc, Martin Němec, Boris Nosek, Pavel Opočenský, Jan Paul, Pavel Piekar, Jan Pištěk, J.S., Martin Salajka, Rumen Sazdov, Klára Stodolová, Eva Synková, Jana Šárová, Jan Tichý

PORCELÁNOVÉ KVĚTY tvoří triptych tří objektů – dohromady jeden celek.

  • Váza stylizující poupě či mladý květ o výšce 30 cm
  • Hluboká mísa na ikebanu o průměru 50 cm stylizující rozkvetlý květ
  • Veliká mělká mísa formátu 70 cm × 50 cm připomínající list či křišťálovou studánku, z níž oba květy vyrůstají.

Květy jsou vyrobeny pomocí autorské originální techniky ručního prořezu akademického malíře Borise Noska.

Boris Nosek se věnuje tvorbě uměleckého porcelánu přes 30 let a díky svým zkušenostem je odborným garantem a lektorem celého projektu.

Raritu celé výstavy představují porcelánové originály s díly již nežijících autorů

Na porcelánových květech tak ožívají dopisy prezidenta Václava Havla z vězení Vladimíru Holanovi, Josefu Škvoreckému a hlavně jeho manželce Olze Havlové. Zajímavé jsou i hovory s T. G. Masarykem od Karla Čapka, rukopis Ladislava Vančury s úryvky z díla Markéta Lazarová a citace z románu Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška s ilustracemi Josefa Lady.

https://kvety2018.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy k 5. výročí projektu KVĚTY 2018 – STOLETÝ PŘÍBĚH