Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy k 10. výročí posledního rozloučení s VÁCLAVEM HAVLEM

1. 12.-29. 1. / Galerie 1 / Fotografie

Do 29. 1. 2022 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava k 10. výročí posledního rozloučení s VÁCLAVEM HAVLEM.

Výstava je přístupná od úterý do pátku od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00. V sobotu pak od 10:00 do 14:00. V neděli, pondělí a o svátcích je zavřeno.

Autory výstavy jsou Alan Pajer, který Václava Havla často doprovázel jako fotograf, a Tomáš Oliva ze spolku ARS METROPOLIS. 

Je nám ctí, že si můžeme výraznou osobnost prvního českého prezidenta Václava Havla a jeho nezpochybnitelný přínos pro získání svobody a nastolení demokracie, připomenout právě na území Prahy 1. Tedy městské části, kde se odehrály i zásadní události Sametové revoluce v listopadu 1989, v jejímž čele Václav Havel stanul,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma. „Měl jsem tu čest se s ním několikrát setkat. Ať už jako student třetího ročníku VŠE při Sametové revoluci nebo později jako starosta při různých příležitostech. Vždy byl pro mě velkou inspirací. Byl to člověk s velkým srdcem a pro mě osobně i vzorem svou projevovanou lidskostí a schopností spojovat lidi, nerozdělovat společnost. Takový přístup je u politiků bohužel čím dál vzácnější,“ dodal.

Podle Petra Burgra, místostarosty Prahy 1 pro oblast kultury máme jako národ velké štěstí, že v přelomových okamžicích našich dějin se objeví osobnost, o které se dá říci, že přišla v pravý čas. V minulosti dřívější to byly například svatý Václav či Karel IV. Později T. G. Masaryk a v době nedávné pak Václav Havel. „Jeho vytrvalost v boji s totalitou, ale především zvolení slova, jako v tomto boji nejúčinnější zbraně, bylo právě to, co naše země v době rozpadu sovětského impéria potřebovala,“ zdůraznil. „Každý nemusel s Václavem Havlem souhlasit, ale když pan prezident Havel po předneseném projevu v Kongresu Spojených států Amerických sklízel ovace od stojících kongresmanů, byli jsme a měl jsme na koho být pyšní,“ dodal.

Výstavu tvoří pět vzájemně propojených částí. První mapuje dramatickou cestu Václava Havla od vůdce Sametové revoluce až ke zvolení posledním prezidentem Československé republiky a prvním prezidentem České republiky. Druhá část představuje třicet osobností, které doprovázely Václava Havla touto složitou dobou. Třetí část expozice připomíná přijetí ČR do NATO a čtvrtá část významné události a setkání Václava Havla během jeho prezidentského úřadu. A pátá část připomíná poslední rozloučení s Václavem Havlem a umístění jeho busty do budovy amerického Kongresu 19. listopadu 2014 i její kopie do Pražské křižovatky 17. listopadu 2019.

Na výstavu se chystá přijít i celá řada pražských škol. Ve většině případů by měl žáky a studenty provádět expozicí přímo jeden z jejich autorů, fotograf Alan Pajer, který se s Václavem Havlem i znal. „V komentářích velmi často slýcháváme o tom, co Václav Havel neudělal, ale je naopak nutné připomenout všechno to, co udělal,“ upozornil. „Obdiv a respekt, s jakým přijala Václava Havla celá světová veřejnost, jsou výjimečné. Svoji popularitu si získal hlavně tím, že postavil svobodu lidského ducha do centra všeho, o co v životě usiloval. Tomu všemu obětoval vlastní svobodu i zdraví,“ doplnil ho Tomáš Oliva.

Jakýmsi ústředním mottem výstavy o Václavu Havlovi v Galerii 1 je pak jeho citát z projevu v americkém Kongresu v únoru 1990: „Záchrana tohoto lidského světa není nikde jinde než v lidském srdci, lidském rozmyslu, lidské pokoře a lidské odpovědnosti.“Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy k 10. výročí posledního rozloučení s VÁCLAVEM HAVLEM