Vernisáž výstavy Junge Prager Junge Berliner a otevření galerie SmetanaQ
Do 30.3.2017 bude v galerii ve 2.patře centra umění a designu SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, přístupná zajímavá skupinová výstava Junge Prager Junge Berliner.
Junge Prager:
Jan Mikulka
Vladimír Véla
Michaela Maupicová
Alžběta Josefy
Pavel Příkaský
Zdeněk Trs
Tadeáš Kotrba
David Krňanský
Gabriela Těthalová
Filip Dvořák
Junge Berliner:
Regina Nieke
Dennis Otto
Johanna Hochholzer
Lennart Grau
Fritz Bornstück
Viet Bang Pham
Aaron Rahe
Dirk Lipfert
Hagen Vogel
Roman Frechen
V pátek 24. února 2017 byla slavnostně zahájena výstava JUNGE PRAGER, JUNGE BERLINER v pražském Centru umění a designu SMETANA Q.
Na úvod vernisáže velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Podivínský vyzdvihl důležitost udržování těsných kulturních vztahů v unikátním středoevropském regionu, který po staletí utvářel český, německý i židovský prvek.
Tato výstava současně zahájila činnost nového Centra umění a designu SMETANA Q, které vzniklo v objektu na pražském Smetanově nábřeží, jenž byl v roce 2013 poničený výbuchem plynu. V prostorách, které jsou po náročné rekonstrukci samy o sobě uměleckým dílem, se představuje dvacet autorů do 35 let, rovným dílem z Prahy a z Berlína. Dohromady je k vidění na padesát pláten.
Kurátor výstavy Jiří Černický, vedoucí katedry malby pražské UMPRUM, k originálnímu pojetí uvedl: „Chtěl jsem současné mladé umění ukázat v kontrastu se salonním uspořádáním interiéru, který dokresluje biedermeierovský nábytek a obří kytice.“ Netradiční živou „dekorací“ vernisáže se stal také Amazoňan oranžovokřídlý, mluvící papoušek jménem Amigo.
„Přestože je dnes Berlín považován za jednu z nejdůležitějších metropolí současného umění, tato výstava jasně ukazuje, že díla mladých českých tvůrců v takové konkurenci spolehlivě obstojí,“ zdůraznil jeden z autorů projektu, David Železný z galerie Cermak Eisenkraft. Spoluautor projektu Tomáš Zapletal dodal: „Přeji všem mladým umělcům, aby se jim dobře tvořilo, a jejich díla ocenili nejen umělečtí kritici, ale také se prodávala stejně dobře jako housky na krámě.“