Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Jsme v Československu, že jo? – Slavné i zapomenuté koncerty zahraničních kapel a interpretů 90. let

Do 29. 2. 2024 bude v Popmuseu – Muzeu a archivu populární hudby Kaštan, Bělohorská 150, Praha 6, přístupná velmi zajímavá výstava Jsme v Československu, že jo? – Slavné i zapomenuté koncerty zahraničních kapel a interpretů 90. let.

V 90. letech se česká (a jistěže i moravská a slezská) pódia otevřela světu. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby, ti všichni si na nich takřka podávali dveře. Rolling Stones na Strahově? A dvakrát? U2 tamtéž? Metallica v Brně? Orb v areálu Pražského hradu? Prodigy na reklamní akci výrobců koncentrovaných lihovin? To všechno se stalo.

Tento proces a ty nezapomenutelné večery připomíná a dokumentuje výstava pražského Popmusea s názvem JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO?

Navazuje na výstavu, která v Popmuseu na toto téma proběhla v roce 2011. Je ale výrazně rozšířená, a jak říká kurátor výstavy Radek Diestler, „úplně přerubaná. Tehdy jsme vedli linii výstavy chronologicky. Tentokrát se zaměřujeme na roli jednotlivých agentur, a vznik koncertní agentáže jako takové. Ale i nostalgický návštěvník, kterému bylo víceméně ukradené, jestli mu jeho vysněnou kapelu přivezli 10:15 nebo D Smack U, si přijde na své.“ Stroj na vzpomínky pamětníků a zábavné poučení nově dorostlých zájemců roztáčejí unikátní fotografie, vzácné plakáty, vstupenky a další memorabilie. Na výstavě ale také najdete modem, pomocí něhož se v devadesátých letech budoval systém distribuce lístků, a další extrabuřty.

Pozn.: „Jsme v Československu, že jo?“ je památná otázka Nicka Cavea, kterou pronesl při své první návštěvě Prahy v září 1992. I tento kousek uslyšíme v dokumentárním sestřihu, který je opět součástí výstavy.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Jsme v Československu, že jo? – Slavné i zapomenuté koncerty zahraničních kapel a interpretů 90. let