Vernisáž výstavy Josefa Kroutvora, Davida Radoka a Ivana Theimera – Hudba, moře, divadlo
Do 29.11.2017 bude v Galerii u Betlémské kaple, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Josefa Kroutvora, Davida Radoka a Ivana Theimera – Hudba, moře, divadlo.
David Radok patří k předním evropským operním režisérům, Ivan Theimer je světově uznávaným tvůrcem mimořádných realizací ve veřejném prostoru, Josef Kroutvor je známý jako autor publikací o výtvarném umění, esejista a básník. Společným tématem výstavy se stalo moře, které nám Čechům chybí, o kterém ale sníme a které obdivujeme.
Koncepce výstavy vychází přirozeně ze společných zájmů a dlouholetých přátelských vztahů, výměn názorů a profesní spolupráce. David Radok patří k předním evropským operním režisérům, své inscenace uvedl také v Národním divadle v Praze a v Brně. Ivan Theimer je mimo jiné tvůrcem Monumentu lidských práv v Paříži, který se nachází nedaleko Eiffelovky. Dva jeho obelisky jsou umístěny v prezidentském Elysejském paláci, monument věnovaný Komenskému se nachází na náměstí v Uherském Brodě, Ariónova kašna s oblíbenou velkou želvou se stala „atrakcí“ Olomouce. Významnou událostí byla retrospektiva děl Ivana Theimera v Královském letohrádku na Pražském hradě v roce 1996, výstavu navštívil i Václav Havel. Přesto je Theimerova komorní tvorba u nás prakticky neznámá, opomenuty zůstávají malé bronzy a také akvarely, které bychom rádi představili na výstavě v Galerii U Betlémské kaple. Josef Kroutvor je známý jako autor publikací o výtvarném umění, jako esejista a v neposlední řadě také jako básník, jeho knihy vyšly v nakladatelstvích Odeon, Torst, Pulchra.
Společným tématem připravované výstavy se stalo moře, které nám Čechům chybí, o kterém ale sníme a které obdivujeme. David Radok po léta sbíral na plážích a skaliscích vyplavené kusy dřev (driftwood), dřevo ohlazené a obroušené pískem, vlnami a slanou vodou a sestavoval je pak s dalšími nalezenými předměty do autentických uměleckých objektů či plastik. Nové objekty nezapřou romantické toulky a nečekané objevy, voní mořem, spolupracují s živly a s přírodou a nabízejí nám osvěžující pocit volnosti. Kresby Josefa Kroutvora, které vznikaly při pobytech na ostrově Belle-Ile v Bretani, zachycují mořské imprese, majáky, lodičky a nebezpečná skaliska. Mořské motivy nalezneme také u Ivana Theimera, vždyť k moři má blízko, dohlédne na něj i z terasy svého ateliéru v Toskáně.
Nad společným tématem výstavy zní hudba, a to jak hudba barokních oper, tak i moderní hudba 20. století (Šostakovič, Schönberg, Bartók). Ze spolupráce Radoka s Theimerem vznikla řada inscenací, kde se uplatnila Theimerova scénografie a návrhy kostýmů. V současné době oba autoři spolupracují na inscenaci Vivaldiho opery Arsilda (Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse). Koncepce výstavy se snaží mimo jiné představit společný názor na umění, který čerpá z přirozené inspirace i z tradičních vzorů, hledá ztracenou harmonii v našem přecivilizovaném světě a hledá pozitivní vztah k divákovi. Výstava propojuje hudbu i divadlo pomocí mezičlánku, kterým je zde moře, to moře, po kterém toužíme, za kterým se vydáváme v opakovaném rituálu, moře, které postrádáme.