Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Josef Váchal: Satanu

Do 18.6.2017 bude v Galerii u Betlémské kaple, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava dřevorytů Josefa Váchala: Satanu.

Knihu SATANU vydal Josef Váchal v roce 1926, tedy ve svém vrcholném tvůrčím období (1918-1933). Text básníka, historika a politika Giosuè Carducciho ilustroval Váchal jedenácti celostránkovými ručně kolorovanými dřevoryty a třemi menšími barevnými linoryty. Kniha byla vydaná v sedmnácti výtiscích a v drtivé většině nebyla autorem svázána. Váchal vysadil text více než 1000 znaky vlastního písma „Ďas“ a vytiskl ho na papír, který sám ručně vyrobil.
Ilustrace pro knihu Satanu jsou jedny z nejsilnějších vizuálních meditací, které Váchal vytvořil. Obsahují řadu alchymistických symbolů a jeden z nejpozoruhodnějších portrétů Pána temnot ve frontispisu knihy.
Satanu je bezesporu jedním z vrcholných velkoformátových děl Josefa Váchala.
Knihu Satanu na výstavě doplňují další grafické listy Josefa Váchal z cyklů O druhém břehu (1947-48), Šumava umírající romantická (1931), Prostředníci (1933), Dokonalá magie budoucnosti (1922) a další.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Josef Váchal: Satanu