Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy José Saramago: retracing the steps that were taken

Do 31. 10. 2022 bude v 1. patře Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá výstava José Saramago: retracing the steps that were taken.

V letošním roce se oslavuje 100 let od narození Josého Saramaga, portugalského držitele Nobelovy ceny za literaturu. Při příležitosti tohoto výročí připravila Nadace Josého Saramaga výstavu „José Saramago: retracing the steps that were taken“, kterou oddělení Portugalistiky Filozofické fakulty UK a Portugalské centrum v Praze uvedli v prostorách hlavní budovy FF UK. Panely představují symbolickou cestu orientovanou na opětovné čtení Saramagova díla.

Text výstavy je v angličtině, ale k dispozici bude také doprovodná brožurka v českém jazyce. 

José de Sousa Saramago (16. listopadu 1922 Ribatejo – 18. června 2010 Lanzarote) byl portugalský spisovatel, dramatik a novinář; dosud je jediným portugalským nositelem Nobelovy ceny za literaturu (1998).

Slávy se dočkal až ve zralém věku. Po karafiátové revoluci, která v roce 1974 po 50 letech svrhla Salazarovu diktaturu, pracoval jako novinář, ale kvůli nespokojenosti s politickým vývojem v zemi se rozhodl plně se věnovat literární dráze. V roce 1980 publikoval román Levantado do Chão, který jej v Portugalsku proslavil. Pozornost mezinárodního publika na sebe upoutal v roce 1982, když vyšla kniha Memorial do Convento, která mu vynesla ocenění portugalského PEN klubu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy José Saramago: retracing the steps that were taken