Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Jiří Slíva: PostPoesie

15. 6.-1. 10. / Poštovní muzeum / Ilustrace

Do 1.10.2017 bude v Poštovním muzeu, Nové mlýny 2, Praha 1, přístupná zajímavá  a velmi humorná výstava Jiřího Slívy: PostPoesie.

V rámci tradičního připomínání významných výročí životních jubileí autorů poštovních cenin připravilo Poštovní muzeum v Praze výstavu věnovanou populárnímu grafikovi, ilustrátorovi a humoristovi Jiřímu Slívovi, který v červenci letošního roku oslaví 70. narozeniny. Výstava s názvem Jiří Slíva – PostPoesie představuje nejen původní návrhy na známky, obálky prvního dne vydání (FDC) a razítka, ale i autorovu volnou tvorbu, která se s tou poštovní často překvapivě prolíná. Součástí expozice jsou litografie, kresby, plastiky a série poštovních básní, kterou Jiří Slíva složil pro tuto příležitost. Nejen s autorovou poesií se bude možné seznámit i v mimořádně vydané brožuře, kterou Poštovní muzeum k výstavě vydalo.

Jiří Slíva (* 4. července 1947, Plzeň) je dnes zavedeným autorem kresleného humoru, přestože získal vzdělání na Vysoké škole ekonomické v Praze a v letech 1971–1979 byl zaměstnán jako odborný asistent oddělení prognostiky Ústavu pro filozofii a sociologii Československé akademie věd. V té době se kromě kreslení začal věnovat poezii malých forem, která zahrnovala písničky, absurdní básničky, říkanky nebo aforismy. Od roku 1979 se uplatňoval ve svobodném povolání jako kreslíř, grafik a ilustrátor. Kreslířskou praxi nabyl dlouholetou prací pro noviny a časopisy, např. Mladou frontu, Mladý svět, Vědu a techniku mládeži. Kromě toho psal verše pro dětský časopis Mateřídouška. Od roku 2008 je karikaturistou týdeníku EURO. Už téměř čtyřicet let se věnuje barevné litografii a o něco kratší dobu i leptu. Ve známkové tvorbě je aktivní od roku 1995 a do současnosti stačil navrhnout celkem šest poštovních známek včetně FDC, kupónů a příležitostných poštovních razítek. Je autorem i jedné vlastní známky (2015) a příležitostné poštovní dopisnice (2012). Návrhy na všechny známky (včetně nerealizovaných variant) můžete na výstavě také zhlédnout.

Ilustroval více než 170 knížek, vydal 13 knih kresleného humoru v Československu, České republice, Německu, Francii, Švýcarsku a v USA. Byl mnohokráte oceněn na mezinárodních festivalech kresleného humoru.

Samostatně vystavoval mj. v Praze, Bratislavě, Curychu, Luganu, Lucernu, Budapešti, Sofii, Varšavě, Mnichově, Hamburku, Berlíně, Bruselu, Salcburku, Amsterodamu, Utrechtu, Římě, Antverpách, Havaně, Miláně, Buenos Aires, Washingtonu, Káhiře, Paříži, New Yorku, Vídni, Moskvě, Petrohradu, Ottawě, Tel Avivu, Lucemburku, Nikósii, Tokiu, Bangkoku a Kodani.

17. 6. 2017 od 9 do 15 hodin bude otevřena příležitostná poštovní přepážka, jejíž součástí bude od 9 do 12 hodin autogramiáda Jiřího Slívy. Zájemci si zde mohou zakoupit dopisnici k výstavě, nechat si ji orazit originálním příležitostným poštovním razítkem a podepsat Mistrem Jiřím Slívou.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Jiří Slíva: PostPoesie