Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Jiří Anderle: K 80. narozeninám

Do 22.5.2016 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná krásná a zajímavá výstava Jiří Anderle: K 80. narozeninám.

Kurátor výstavy: Martin Zeman, Libor Gronský

JIŘÍ ANDERLE se narodil 14. září 1936 v Pavlíkově u Rakovníka. Vystudoval Vyšší školu umělěckého průmyslu a v letech 1955-1961 AVU v Praze (malbu u Antonína Pelce, grafiku u Vladimíra Silovského, dějiny umění u V. V. Štecha a Jiřího Kotalíka). Následujících 8 let působí v Černém divadle, které založil jeho kolega ze studií, režisér a výtvarník Jiří Srnec. Během zájezdů do zahraničí poznává díla starých mistrů a navštěvuje také expozice významných světových tvůrců. V letech 1969-1973 byl asistentem prof. Jiřího Trnky a prof. Zdeňka Sklenáře na VŠ UMPRUM v Praze. V roce 1966 působí na Mezinárodní letní akademii v Salzburgu. Samostatně vytavuje po celém světe od roku 1966, je zastoupen ve sbírkách u nás i v zahraničí. Získal řadu prestižních ocenění. Věnuje se malbě, grafice i ilustracím.
JIŘÍ ANDERLE patří mezi nejvýznamnější grafiky XX. století. Bravurní zvládnutí leptu, suché jehly, mezzotinty, mekého krytu i různých kombinovaných technik je u něj cestou plnou fantazie, imaginace a poezie, oscilující mezi kontrasty dobra a zla, života a smrti, krásy i hrůz válečných konfliktů, vyjádřených pro autora typickým způsobem, kterým si získal příznivce po celém světě.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Jiří Anderle: K 80. narozeninám