Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Jindřicha H. Böhma: fotografie k filmu Století Miroslava Zikmunda

Do 30.6.2015 bude v galerii v podzemí kavárny a centra Era svět, Jungmannovo náměstí 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Jindřicha H. Böhma: fotografie k filmu Století Miroslava Zikmunda.

Všichni znají Zikmunda a Hanzelku, ale nikdo nezná jejich život. S tímto podtitulem vstoupil vloni do kin film Století Miroslava Zikmunda a za pár měsíců se stal nejnavštěvovanějším dokumentem v českých kinech za celou řadu posledních let.

Téměř 40 tisíc diváků v kinech a milion u televizorů sledovalo dosud neznámé životní příběhy nejslavnější české cestovatelské dvojice. Fotograf Jindřich Böhm zaznamenával celý tři a půl roku trvající proces vzniku filmu a díky tomu vytvořil unikátní kolekci momentek z natáčení a portrétů nestárnoucího cestovatele.

Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti“. Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s pre-zidenty, seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemo-cného“ kapitalismu…

Století Miroslava Zikmunda

Dokumentární
Česko, 2014, 97 min

Režie: Petr Horký
Scénář: Petr Horký
Kamera: Pavel Otevřel
Hudba: Radůza, Robert Jíša
Hrají: Miroslav Zikmund (a.z.), Jiří Hanzelka (a.z.)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Jindřicha H. Böhma: fotografie k filmu Století Miroslava Zikmunda