Vernisáž výstavy: Jaroslav Rössler / fotografie, kresby, malby
Do 20.10.2017 bude v galerii Artinbox, Perlová 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Jaroslav Rössler / fotografie, kresby, malby.
Letos uplynulo 115 let od narození Jaroslava Rösslera /1902 – 1990/, jednoho z nejvýraznějších tvůrců české a světové fotografie, nejtalentovanějšího žáka Františka Drtikola. Výstava v Artinbox Gallery v Praze představuje sedmdesát významných prací z rodinného archivu a soukromých sbírek od r. 1923 až do počátku 70. let minulého století.
Jaroslav Rössler byl jedním z nejvýznamnějších tvůrců českých a světových dějin umění 20. století. Narodil se ve Smilově v roce 1902, zemřel v Praze ve věku 87 let, poté, co žil a tvořil v rámci téměř všech důležitých uměleckých období 20. století ve střední Evropě – od pozdního rozkvětu symbolismu až po počátky psychedelické vize šedesátých a sedmdesátých let. Výstava v Artinbox Gallery představuje Rősslerovy fotografie, kresby a malby, z období od roku 1923 až po začátek 70. let 20. století.
Rösslerovi bylo patnáct let, když se stal žákem v ateliéru Františka Drtikola – excentrického mistra fotografa, který už v té době požíval značné slávy. Byla to éra nepokojů a změn v uměleckém světě. Velké množství nových vjemů a informací – časopisy, knihy, výstavy, divadla, měly velký vliv na mladého muže, který přišel z malého českého města Smilov do úžasné středoevropské metropole, jakou tehdy Praha byla. V roce 1917, ve vzrušující atmosféře modernistické scény pražských umělců, začal pronikat do tajů fotografického řemesla. Také si začal pro sebe kreslit, malovat a fotografovat – už tehdy dosahoval kompozic nejvyššího vkusu a kvality. Jako 21letý, poté co důkladně vstřebal filozofická a ideologická témata té doby, vytvářel kubisticko-futuristické obrazy a fotografie. Abstrakce v mnoha formách pak zůstala v centru estetického zájmu po celý jeho život.
Rössler ve své tvorbě absorboval klíčové prvky avantgardy: německý expresionismus, dadaismus, italský futurismus, kubismus, ruský konstruktivismus a francouzský surrealismus. V roce 1920 vznikla v Praze umělecká skupina Devětsil. Zakladateli byli básník Vítězslav Nezval a spisovatel Karel Teige. Devětsil přinášel do umění modernitu ve všech formách, spojil se s tím, co bylo později nazýváno poetismus. Filozofické a ideologické základy tohoto hnutí měly hluboký vliv na všechny aspekty designu, typografie, umění, architektury a fotografie – zejména v kolážích, básních a fotomontážích. Jaroslav Rössler byl Teigem v roce 1923 přizván, aby se stal jedním z nejmladších členů a zároveň jediným fotografem Devětsilu. V roce 1933 byla jeho tvorba součástí výstavy Devětsilu v Rudolfinu, jednalo se o výběr experimentálních a abstraktních prací, s kompozicemi charakterizovanými plochými geometrickými povrchy a konstrukcemi světla a stínu. Byla to vysoce náročná díla, která formovala poetický konstruktivismus.
V Drtikolově ateliéru se Rössler seznámil se svou budoucí ženou Gertrudou. V roce 1926 se jim narodila jediná dcera Sylva. V letech 1927-1935 Rössler s rodinou přesídlil do Paříže, rodinu živil pracemi pro reklamní ateliéry Manuel Freres, Studio Piaz a Lorelle. Jeho reklamní fotografie z té doby jsou nyní považovány za umělecká díla.
Rösslerovo nepřetržité tvůrčí experimentování od konce války až do jeho smrti v roce 1990, vytváří fascinující dílo: imaginární krajiny, abstraktní světelné kompozice, negativní a vícenásobné expozice, solarizace, fotografování skrz křišťálový hranol… Každá kompozice obsahuje jistou podobu pravdy – lidskou pravdu, filozofickou pravdu, intelektuální pravdu, estetickou pravdu, univerzální pravdu. Ve všech těchto pravdách je ukryto nesmírné množství krásy – hluboké a přesvědčivé.
Suzanne Pastor, Praha, září 2017
kurátorky: Suzanne Pastor, Nadia Rovderová
technická spolupráce: Daniela Havránková, Jaroslav Vít, Antonín Vrňák, Philippe Joseph