Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Jan Švankmajer: Relikviáře

Do 6.5.2018 bude v Galerii Millenium, Tržiště 5, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a hustá výstava Jana Švankmajera: Relikviáře.

Výstava prací Jana Švankmajera (*Praha), českého filmového režiséra, animátora a výtvarníka, předního představitele pozdního českého surrealismu.

„S fetiši vedeme jakýsi si zápas o naše blaho, zraňujeme je hřebíky a pálíme je, abychom je přiměly k poslušnosti, ale zároveň je krmíme, aby měli sílu splnit naše přání. Na rozdíl od fetišů jsou relikviáře schránkami posvátných ostatků, určených k našemu uctívání. Zatímco fetiše jsou tím mocnější, čím děsivější mají vzhled, relikviáře se pyšní nádheru a krásou.

Nakoupil jsem v prodejně se psím žrádlem dančí uši a kopýtka, prasečí rypáky, uši, nohy, ocásky a krůtí pařáty. V galanterii zlaté prýmky, knoflíky, korálky, filtry a krajky. Nechal jsem si u truhláře vyrobit bedýnky, které se vylepil vínovým sametem, a na jejich boky připevnil zrcátka. Potom jsem zvířecí ostatky vyštafíroval „zlatem“ a „drahým kamením“, krajkami a umělými květinami – jako políček antropocentrismu.“

Jan Švankmajer

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Jan Švankmajer: Relikviáře