Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Iren Stehli: Pražské ulice a výlohy 1978 – 1994

Jenom do 30.11.2019 bude v uměleckém knihkupectví Kavka Books, Krocínova 5, Praha 1 (kousek od Národního Divadla), přístupná velmi zajímavá výstava Iren Stehli: Pražské ulice a výlohy 1978 – 1994.

V knihkupectví K–A–V–K–A budeme mít tu čest představit fotografie Iren Stehli, česko-švýcarské dokumentární fotografky. Jak název Pražské ulice a výlohy 1978–1994 napovídá, výstava se věnuje obrazům, zachycujícím ulice a výlohy z doby, kdy se socialistické prostředí posledních dvou desetiletí postupně měnilo na kapitalismus devadesátých let. Výlohy, fasády, telefonní budky a další městská zátiší jsou fotografována frontálně, plošně, a i přes svůj jednoduchý námět mají velkou sílu. Prvotní ošklivost a hrubost v sobě skrývají antiestetickou přitažlivost.

Historička umění Anna Fárová o práci Iren Stehli napsala: „Ke způsobu tvorby, který používá, není zapotřebí nějaký komplikovaný filosofický postoj či vyznávání zvláštního estetického stylu, nýbrž individualita a originalita v myšlení a vidění. Její fotografie hovoří o české skutečnosti, nejsou ovlivňovány žádnými současnými uměleckými proudy. V tom se Stehli stýká s hrabalovským a formanovským vnímáním i zachycením české reality. Vybírá své objekty podle svého vlastního vztahu k nim. Její projev je věcí vztahů.“

Iren Stehli se narodila v roce 1953 v Curychu, v letech 1974–79 vystudovala FAMU v Praze. V době svých pražských studií vytvořila řadu fotografických cyklů, které dokumentovaly reálný život v období normalizace. V letech 1993–2001 byla ředitelkou švýcarské kulturní nadace Pro Helvetia Praha. Od roku 2001 působí jako fotografka jak v Curychu tak v Praze. Během své kariéry uspořádala Iren Stehli řadu skupinových a samostatných výstav. Z posledních let uveďme alespoň dvě nejdůležitější:

Iren Stehli – „So nah, so fern“ – Fotostiftung Schweiz, Winterthur, 8. března – 25. května 2014

Iren Stehli – Libuna a jiné eseje, Galerie hlavního města Prahy,
13. října 2015 – 24. ledna 2016

Vernisáž výstavy v knihkupectví K-A-V-K-A uvedla Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hlavního města Prahy.

Akce je součástí Festivalu svobody: www.festivalsvobody.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Iren Stehli: Pražské ulice a výlohy 1978 – 1994