Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Ira Svobodová: TUBES

Do 14. 12. 2017 bude v dočasné Pop-Up Gallery, Myslíkova 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Iry Svobodové: TUBES.

Text Terezy Bruthansové k výstavě:

V prosvětleném bělostném ateliéru postávaly opřené o zeď a čekaly na svou příležitost. Odložené kartonové tubusy od malířských pláten začaly Iru Svobodovou vyzývat k interakci a probouzet v ní hravost. Postupně je opatřila i barevnými nátěry a vytvářela z nich jedno zátiší vedle druhého. Netrvalo dlouho a umělkyně zcela podlehla kouzlu nezávazné spontánní hry, jejíž výsledky se rozhodla transformovat v obrazy. Nový cyklus byl na světě. Ateliér se tak pro Iru stal nejen místem tvorby, ale i zdrojem inspirace. Prostorem, v němž během malování za poslechu hudby zažívá pocit štěstí a naplnění. A právě tento svůj mikrosvět, do něhož hned tak někoho nepustí, se odhodlala na současnou výstavu přenést a nechat vás do něj nahlédnout. Zaposlouchejte se do jejích oblíbených hudebních skladeb a nechte se prostřednictvím maleb přenést do abstraktních krajin, v nichž více či méně nakloněné barevné vertikály vystupují před či za obdélníky napnutých pláten. Zvolená tonalita spolu se zaoblenými tvary tubusů a nově použitou technikou stříkání dodávají malbám na něze až křehkosti. Ústřední, největší obraz působí zvláště impozantně. Na první pohled vyzařuje jistou vyrovnanost, ale na druhý již můžete mít pocit, že se s vámi snaží komunikovat. Jako by se tubusy na něm namalované chtěly vymanit ze zdánlivého klidu, začínaly se pohybovat a chtěly vás vtáhnout do prostoru ateliéru, do hry, již s nimi dosud mohla vést jen sama umělkyně.

Tereza Bruthansová

………………..

V obrazech absolventky Akademie výtvarných umění je patrný vliv geometrie, která se stejně jako minimalismus a konstruktivismus prolíná celou její tvorbou. Velký důraz klade na optické efekty, světlo, stín, plasticitu či dimenzování prostoru.

Ira Svobodová (nar. 1986 v Praze) studovala na Akademii výtvarných umění v Praze, nejprve v Ateliéru nových médií II. u Veroniky Bromové a následně v Ateliéru malířství III. u Michaela Rittsteina, kde také absolvovala. Od té doby se věnuje téměř výhradně médiu malby. V roce 2009 absolvovala studijní stáž na Universidade do Estado do Rio de Janeiro v Brazílii. V roku 2015 byla prezentována na VOLTA New York (CES Gallery, Los Angeles).Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Ira Svobodová: TUBES