Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Hračky v časech 1. republiky

15. 2.-30. 4. / Grabova vila / Design

Do 30.4.2018 bude v Grabově vile, Na Košince 1, Praha 8, zdarma přístupná zajímavá a rozsáhlá výstava Hračky v časech 1. republiky.

Výstavní projekt Hračky v časech 1. republiky v libeňské Grabově vile u příležitosti národních oslav 100 let od vzniku Československé republiky představuje nejrůznější typy hraček především z dvacátých a třicátých let minulého století, ale i z doby před vznikem republiky, za protektorátu a z poválečného období. Vedle technických hraček pro kluky nechybí ani hračky určené malým hospodyňkám, jako jsou panenky, pokojíčky, nádobíčko, obchůdky, šicí strojky a kočárky. Většina těchto hraček je i dnes stále funkční, například koupelnička s porcelánovými panenkami opatřená nádržkami na vodu nebo plechový sporáček na lihový kahánek.

Výstava si klade za cíl zdokumentovat velmi kvalitní dobovou produkci hraček tehdy známých československých firem, které obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců. Mezi vystavenými exponáty jsou zastoupeny unikátní hračky vyráběné v prvních letech republiky, zejména první kovová stavebnice, dětské modely parních strojů, plechových automobilů, lodí, letadel i tramvají a v neposlední řadě také oblíbené historické soupravy plechových vláčků německé a československé výroby inspirované skutečnou parostrojní železnicí. Za pozornost stojí také funkční lokomobily na parní pohon, pohyblivé tancující postavičky, mechanické žertovné hračky na klíček nebo dětské promítačky – Laterna Magica – s kolekcí obrázkových pohádek. Technickou zajímavostí výstavy je nejstarší československý kinematograf k promítání dětských filmů.

Expozici doplňují vojenské hračky vyrobené v Československu, Německu, Francii a USA, jako jsou tanky, bitevní lodě, ponorky, válečná letadla, polní děla, protiletadlová obrana, vojáčci a jiná vojenská technika. Mezi unikáty bezesporu patří první pryžové hračky, které byly v předválečném Československu spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů BAŤA, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírkového fondu Muzea technických hraček Velvary a soukromých sbírek.

Pořadatel: Městská část Praha 8
Autor výstavy: Mgr. Miroslav Smaha

Více informací naleznete také na www.muzeum-technickych-hracek.cz

Komentované prohlídky:
pátek 09.03. a 06.04.2018
neděle 25.03. a 22.04.2018 

vždy od 14.00 hodin

Na komentované prohlídky je nutná rezervace předem u Mgr. Pavly Tomšíkové:
tel.: 222 805 112, email: pavla.tomsikova@praha8.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Hračky v časech 1. republiky