Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Hommage a Isaac Bashevis Singer

Do 27. 6. 2022 bude v Galerii Malostranské besedy, Malostranské náměstí 21, Praha 1 (ve 3.patře v podkroví), přístupná zajímavá a krásná mezinárodní výstava Hommage a Isaac Bashevis Singer.

Do galerie Malostranské besedy zavítala mezinárodní výstava inspirovaná osobností a dílem spisovatele a držitele Nobelovy ceny Isaaca Bashevise Singera. Do 27. června 2022 jsou zde k vidění díla mnoha významných autorů, kteří představují, jak tuto osobnost literatury vidí výtvarným pohledem. Výstava navštívila již Varšavu a Bratislavu, následně po Praze bude presentována v Izraeli a New Yorku.

Outstanding guests. Dr. Meirav Hen, granddaughter of Isaac Bashevis Singer, flew from Israel, artist Hazel Karr from Paris. And artists from Poland – Jacek Staszewski, Piotr Siwczuk, Tomasz Milanowski, Lech Majewski, Anna Wieluńska. Czech artist – Michal Singer, Boris Jirků and many others.

Curators of the exhibition: from the Czech Republic, Karel Mišek, Mirosław Lewandowski, from Poland, Lech Majewski, from Slovakia, Stanislav Stankoci. The exhibition is organized for the fourth time as part of the Jewish Culture Festival „Singer’s Warsaw“.

…………..

Isaac Bashevis Singer (v jidiš Jicchok Baševis Zinger‎, יצחק באַשעװיס זינגער‎; * 21. listopadu 1902, Leoncin, Varšavská gubernie, Ruské impérium (dnes v Polsku) – 24. července 1991 Miami, USA) byl americký spisovatel polskožidovského původu, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1978).

Singer se narodil pod jménem Jicchok Heršl Zinger jako syn chasidského rabína ve vesnici Leoncin nedaleko Varšavy. Jeho matka Batšeba byla také dcerou rabína; z jejího jména později Singer odvodil svůj přídomek Bashevis (syn Batšeby). Jeho starší bratr Israel Jošua Singer byl také spisovatel a byl prvním, kdo jej výrazně ovlivnil v literární tvorbě. I jeho starší sestra Hinde Esther Singer byla spisovatelkou a stala se inspirací pro některé jeho literární postavy.

V roce 1935, v době rostoucího antisemitismu v Evropě Singer emigroval do Spojených států amerických, když odjel z Varšavy vlakem přes Německo do Cherbourgu, odkud odplul lodí přes Atlantský oceán. V Polsku zanechal svou ženu Ráchel a syna Izraela, kteří v roce 1936 odešli do Moskvy a o rok a půl později do Palestiny. Singer se usadil v New Yorku, kde se začal živit jako novinář v jidiš novinách Forvets. V roce 1940 se oženil s Almou Haimann, která předtím emigrovala z Německa. V roce 1943 získal občanství USA.

Singer tvořil téměř výhradně v jidiš; napsal řadu novel, knih pro děti, esejů a článků. Nejznámější jsou jeho povídkové knihy, z nichž řada vyšla v češtině. V jeho románech i povídkách se ukazuje těžký život židovského národa, jak v Polsku tak i po válce. V Polsku musejí bojovat s antisemitismem, po válce pak bojují s dědictvím šoa. Některé jeho povídky jsou plné židovské mytologie – především pak sbírka Korunka z peří, která je považována za vrchol jeho povídkářského umění. Další jeho velké téma je láska, často osudová a nepochopitelná. Jeho hlavní hrdinové jsou často na okraji společnosti, někdy to jsou odpadlíci nebo rebelové.

V češtině zatím vyšel jeden jeho životopis – knížka Singer – Krajiny paměti polské autorky Agaty Tuszyňské.

CV: Wikipedia



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Hommage a Isaac Bashevis Singer