Vernisáž výstavy Halata80 JINAK
Do 31. 10. 2023 je v Kulturním centru Průhon, Socháňova 1220/27, Praha 6 – Řepy, zdarma přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Halata80 JINAK.
Akademický malíř Dobroslav Halata se věnuje malbě, kresbě, restaurování a tvorbě do architektury. Jeho malířská tvorba je specifická barevností, abstraktními tvary a liniemi, které svými kontrasty tvoří prostorovou hloubku každého díla. Práci s akrylovými barvami ve své novější tvorbě doplňuje netradičně o využití barevných sprejů dodávající hutnějším tahům štětce lehkost a nový pohled na vnímání světa malíře. Zdá se, že je vše JINAK? Nebo je to pouze klam?
80JINAK
Po pěti letech představuje Dobroslav Halata v rámci životního jubilea svoji tvorbu v galerii KC Průhon. Tentokrát se jedná o současnou tvorbu, tedy z roku 2023, doplněnou několika pracemi z předcházejícího roku 2022.
„Charakterizovat či nějakým způsobem písemně prezentovat svojí aktuální tvorbu je pro mne velice obtížné. Nerad o své práci hovořím. Raději tvořím. Tam se ponořím do svého světa, do mého vnímání prostoru a času, který určuje vlastně všechno moje snažení, moje vyjadřování. Hlavním prvkem v mé současné tvorbě je vztah čistých barevných ploch k rytmickému členění či fázování obrazové plochy. Jde o vztah barvy, tvaru a linie,“ vysvětluje autor. Tato hra modulů je tedy základní myšlenkou i tématem jeho současných obrazů. Velmi důležitou funkci mají i dvě tzv. antibarvy – černá a zvláště pak bílá. Ta dotváří prostor, který je vymezený mnohdy jen omezenou barevnou škálou základních barev – modrá, červená. Vzájemný poměr je hlavním vyjádřením pocitů výtvarně optickému řádu.
„Logické konstrukce linií, barev a tvarů vycházejí z mého prožívání tvorby a tedy z mého žití,“ dodává Halata. Kompozice mají hlavní poslání a tím je pocit uvolněnosti, optimismu a radosti. Jsou řazeny do cyklů, kde v každém cyklu je vždy jeden hlavní spojující článek. Geometrická konstrukce prostoru je důležitou složkou, která prostor výrazně dynamizuje ve smyslu opticko-estetickém. Kořeny této pracovní metody lze hledat v logice přírody, přírodních zákonů. Sluneční paprsky na vodní hladině, stejně jako vítr čeřící vodu. Pohyb mraků, ale i konstrukce vytvořené člověkem. Lze tedy mluvit o jistém dynamickém konstruktivismu, světelném a barevném pohybu komplementárních barev, barevném a tvarovém reflexu. Též jako o geometrické či vjemové abstrakci.
Velmi důležité je zařazení obrazů do reálného prostoru. „Jak jsem již uvedl, v mé tvorbě a také v prezentaci mých děl hraje důležitou roli prostor, pro který jsou obrazy určeny,“ konkretizuje umělec. Čistá, minimalistická architektura s dostatkem světla a prostoru výrazně umocňuje výraz konkrétního obrazu. Dostatek vzájemného prostoru mezi díly jim dává vyniknout a zároveň také povýšit danou architekturu do nového estetického vjemu, který není ničím narušený. „Architektura a interiér výstavních prostor KC Průhon má pro tuto presentaci dobré předpoklady,“ uzavírá jubilant.
Akademický malíř Dobroslav Halata, narozen 1. 12. 1943 v Metylovicích na Moravě. V letech 1968 – 1974 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze obor malba a monumentální malba u profesora Zdeňka Sklenáře a profesora Václava Menčíka. Absolvoval v roce 1974. Pracuje v oblasti malby, kresby a tvorby do architektury. Je držitelem restaurátorského oprávnění MK ČR.
V letech 1987 – 1992 působil jako odborný asistent na VŠUP v Praze. Od roku 1999 působil jako pedagog na Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové v Praze na Žižkově. V roce 1996 obdržel cenu Masarykovy akademie za uměleckou tvůrčí činnost.
Výstavy doma i v zahraničí.
Realizace v architektuře: Monumentální kovový objekt pro závod Škoda České Budějovice (vítězství v soutěži) – 1981 – nerealizováno
Monumentální objekt pro 1. Československou všeobecnou výstavu v Praze (vítězství v soutěži) – 1991 – realizováno
Nástěnná malba v exteriéru – Formační dům školských sester sv. Františka v Praze-Břevnově – 1999 – 2000 – realizováno
Nástěnná malba v interiéru – STE a.s. v Praze – 2001 – realizováno
Nástěnná malba v exteriéru – nádraží v Kralupech nad Vltavou – 2001 – realizováno
Kurátorka: Reny Muzik