Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Go for Art – 3 roky online galerie Young Real Art

Do 28.10.2016 bude v Galerii u Prstenu, Jilská 14, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Go for Art – 3 roky online galerie Young Real Art.

Koncepce výstavy vychází z široké škály námi zastoupených mladých umělců ze všech vysokých uměleckých škol v ČR a SK /momentálně 77/. Návštěvník bude mít možnost si prohlédnout různorodá díla od kreseb a grafik, přes fotografie ADAMA KENCKI, krajiny MATĚJE LIPAVSKÉHO, epoxidové obrazy JAROSLAVY KADLECOVÉ, abstrakce PATRIKA KRIŠŠÁKA nebo GÁBORA SZUCZE, hyperrealistické olejomalby EVY FAJČÍKOVÉ, přes sochy ADAMA KOVALČIKA, můžete se těšit i na sošky Buddhů nověš zastoupené umělkyně IVANY PAVLÍČKOVÉ, až po překvapení večera od PATRIKA PROŠKA, který připravuje objekt přímo pro tuto příležitost! Celkem se v kamenné galerii představí cca 22 umělců.

Jako bonus jsme připravili každodenní „SETKÁNÍ S UMĚLCI“, kdy se po jednotlivé večery v galerii návštěvník bude moci setkat s jedním ze zastoupených umělců a dovědět se více o jeho tvorbě. Program bude postupně odhalován na stránkách galerie: https://youngrealart.com/cs/news/56

Young Real Art je v Evropě první projekt svého druhu v oblasti výtvarného umění. Jeho cílem je zprostředkovat veřejnosti originální díla mladých talentovaných umělců, studentů a absolventů vysokých výtvarných škol. Jedná se o první čistě virtuální prodejní galerii bez propojení s kamenným obchodem či depozitem.

Cílem projektu bylo vytvořit otevřenou platformu pro střetávání mladých výtvarníků se širokou laickou veřejností a kultivovat její povědomí o současném umění. Young Real Art se snaží o návrat uměleckých děl ze sterilních galerií do běžného života a dokázat, že originální obrazy jsou dostupné každému.

„Pro Young Real Art je nejdůležitější kvalita a osobní přístup. A to jak ve vztahu galerie – umělec, ale také galerie – zákazník. Umělecká díla sami vybíráme navštěvováním výstav a klauzurních či diplomových prací na školách. S umělci, jejichž práce nás zaujme svojí originalitou a myšlenkou, osobně jednáme a společně vybíráme díla, která umístíme na web. Na druhou stranu se snažíme i o individuální přístup k zákazníkovi. Často se stává, že pomáháme s umístěním díla v interiéru, individuálně řešíme dopravu a v neposlední řadě nás velice zajímá, jak se dílo líbí a jak je zákazník spokojený“, vysvětluje zakladatelka a hlavní kurátorka galerie, Jana Laštovka.

Zásadním kritériem kvality zastoupených autorů je jejich studium či absolutorium na prestižních vysokých uměleckých školách. Jde o výběrové akademie a univerzity z Česka (FAMU, AVU v Praze, FAVU v Brně, UUD ZČU v Plzni, FAU OU v Ostravě, FUA TUL v Liberci, UTB ve Zlíně), Slovenska (VŠVU v Bratislavě) a také z Německa (Akademie der bildenden Künste v Mnichově).

„Hlavní ideou projektu je odstraňování bariéry, která stojí uměleckému dílu v cestě mezi ateliérem autora a naším každodenním životem. Dříve bylo běžné, že umění přímo obohacovalo náš všední život, v moderním světě se tato vazba postupně vytratila. Jsme zaplaveni komerčními reprodukcemi postrádajícími originalitu a osobitost“, uvádí Jana Laštovka a dodává: „Koncept naší online galerie pomáhá obnovit a usnadnit vztah mezi umělcem, respektive uměleckým dílem a zájemcem o koupi. Přínos díla, které si sami vybereme, známe okolnosti jeho vzniku i jeho autora, činí náš život bohatším a svébytnějším. Kromě toho lze takový nákup chápat jako dobrou investici – cena děl vytvořených mladými umělci se může během let zmnohonásobit“.

Technicky je projekt Young Real Art realizován pomocí online prodejní galerie na stránkách www.youngrealart.com/cz nebo www.yra.cz. Denně aktualizovaný web klade důraz na jasnou orientaci a jednoduchost vyhledávání. Umělecká díla jsou členěna do kategorií malba, kresba, grafika + koláže, socha, fotografie. Vyhledávání pomáhá rozšířený filtr, který zohledňuje kategorii, dostupnost, cenu a velikost uměleckého díla. Od letošního roku navíc galerie funguje na nových webových stránkách, které jsou rychlejší a přehlednější. Novinkou je blog, na kterém jsou publikovány články o jednotlivých autorech s fotografiemi z jejich ateliérů. Nechybí samozřejmě ani propojení s Facebookem, kde najdete rozšířený přehled o celkové dosavadní tvorbě jednotlivých umělců, jejich aktuálních výstavách či workshopech. Pravidelně zde zveřejňujeme také články věnující se známým umělcům či jednotlivým uměleckým kategoriím, disciplínám a jejich historii.

Vybrané dílo, které si zájemce objedná a zaplatí online, mu bude nejpozději do 7 dnů od zaplacení doručeno na uvedenou adresu (často je dodací lhůta 2-3 dny). Od této doby má celých 14 dní možnost obraz bezplatně vrátit, pokud zjistí, že se mu z nějakého důvodu dílo nehodí. Od roku 2015 je poštovné po ČR a SR zdarma.

Galerie připravuje pravidelně různé slevové akce v případě nákupu více obrazů od jednoho umělce nebo věrnostní slevy stálým zákazníkům. Všem stálým zákazníkům automaticky posíláme informační leták o nových tvářích galerie a konaných výstavách.
Patronem projektu Young Real Art se stal známý český konceptuální umělec a pedagog pražské AVU a ústecké FUD UJEP Jiří Kovanda, který stál u zrodu celého projektu. Sleduje od začátku rozvoj galerie a pomáhá cennými radami, které vycházejí z jeho mnohaleté umělecké činnosti i pedagogické praxe.

www.youngrealart.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Go for Art – 3 roky online galerie Young Real Art