Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Génius hrůzy – E. T. A. Hoffmann (1776—1822)

19. 10.-28. 2. / Goethe Institut / Historie

Do 28. 2. 2023 bude v Goethe Insitutu, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1, přístupná ve druhém patře zdarma velmi zajímavá výstava Génius hrůzy – E. T. A. Hoffmann (1776—1822).

Mystika, pohádkové motivy i fantaskní svět: to vše najdete v díle královeckého rodáka E. T. A. Hoffmanna (1776—1822), pro nějž je typický hrůzostrašný děj a sžíravá satira. U příležitosti 200. výročí autorova úmrtí připravil Goethe-Institut ve spolupráci s vydavatelem Martinem Jirouškem tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy a pestrý doprovodný program.

 „Ernst Theodor Amadeus Hoffmann se narodil ve východopruském Královci, tehdy Königsbergu, a zpočátku nic moc nenaznačovalo tomu, že se stane jedním z nejvýraznějších tvůrců německojazyčné literatury 18. a 19. století, vystudoval totiž práva,“ komentuje vedoucí knihovny Goethe-Institutu Petra Kulovaná: „Ve dne pracoval coby suchopárný úředník, aby se za nocí měnil ve strhujícího vypravěče,“ dodává Kulovaná.

U příležitosti 200. výročí úmrtí tohoto mistra hororu nyní Goethe-Institut připomene Hoffmannův odkaz tematickým prostorem Génius hrůzy a doprovodnými přednáškami a semináři. Na návštěvníky Masarykova nábřeží 32, kde německý kulturní institut sídlí, čeká komplexní setkání s Hoffmannovým dílem: těšit i děsit je zde budou například Ďáblovy elixíry s šíleným mnichem Medardem, krvavá jeptiška anebo démonický Pískař vylupující o půlnoci nehodným dětem oči.

„Tradice německých strašidelných příběhů předčí i Halloween,“ komentuje kurátor výstavy Martin Jiroušek: „Hoffmann je autorem nejděsivějších příběhů, které stojí na počátku moderního hororu, kriminalistické povídky i fantastiky, jeho příběhy odehrávající se na pokraji šílenství a neuvěřitelnosti se dotýkají nejhlubších děsů, jaké si člověk dokáže představit,“ dodává Jiroušek.

Ve svých dílech se Hoffmann zabýval schizofrenií (Životní názory kocoura MouraĎáblovy elixíry), umělou inteligencí (PískařAutomaty) i sériovými vrahy (Slečna De Scudéry). Vedle hrůzy se ale v jeho tvorbě objevují i čarokrásná díla, kdy vdechuje život nejbanálnějším předmětům (např. světoznámý Louskáček). Věhlas si získal coby inspirátor dalších autorů od E. A Poea až po Tarkovského, zmiňme např. Offenbachovu slavnou operu Hoffmannovy povídky.

Web: www.goethe.de/praha/etahoffmann



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Génius hrůzy – E. T. A. Hoffmann (1776—1822)