Vernisáž výstavy Génius hrůzy – E. T. A. Hoffmann (1776—1822)
Do 28. 2. 2023 bude v Goethe Insitutu, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1, přístupná ve druhém patře zdarma velmi zajímavá výstava Génius hrůzy – E. T. A. Hoffmann (1776—1822).
Mystika, pohádkové motivy i fantaskní svět: to vše najdete v díle královeckého rodáka E. T. A. Hoffmanna (1776—1822), pro nějž je typický hrůzostrašný děj a sžíravá satira. U příležitosti 200. výročí autorova úmrtí připravil Goethe-Institut ve spolupráci s vydavatelem Martinem Jirouškem tematický prostor E. T. A. Hoffmann aneb Génius hrůzy a pestrý doprovodný program.
„Ernst Theodor Amadeus Hoffmann se narodil ve východopruském Královci, tehdy Königsbergu, a zpočátku nic moc nenaznačovalo tomu, že se stane jedním z nejvýraznějších tvůrců německojazyčné literatury 18. a 19. století, vystudoval totiž práva,“ komentuje vedoucí knihovny Goethe-Institutu Petra Kulovaná: „Ve dne pracoval coby suchopárný úředník, aby se za nocí měnil ve strhujícího vypravěče,“ dodává Kulovaná.
U příležitosti 200. výročí úmrtí tohoto mistra hororu nyní Goethe-Institut připomene Hoffmannův odkaz tematickým prostorem Génius hrůzy a doprovodnými přednáškami a semináři. Na návštěvníky Masarykova nábřeží 32, kde německý kulturní institut sídlí, čeká komplexní setkání s Hoffmannovým dílem: těšit i děsit je zde budou například Ďáblovy elixíry s šíleným mnichem Medardem, krvavá jeptiška anebo démonický Pískař vylupující o půlnoci nehodným dětem oči.
„Tradice německých strašidelných příběhů předčí i Halloween,“ komentuje kurátor výstavy Martin Jiroušek: „Hoffmann je autorem nejděsivějších příběhů, které stojí na počátku moderního hororu, kriminalistické povídky i fantastiky, jeho příběhy odehrávající se na pokraji šílenství a neuvěřitelnosti se dotýkají nejhlubších děsů, jaké si člověk dokáže představit,“ dodává Jiroušek.
Ve svých dílech se Hoffmann zabýval schizofrenií (Životní názory kocoura Moura, Ďáblovy elixíry), umělou inteligencí (Pískař, Automaty) i sériovými vrahy (Slečna De Scudéry). Vedle hrůzy se ale v jeho tvorbě objevují i čarokrásná díla, kdy vdechuje život nejbanálnějším předmětům (např. světoznámý Louskáček). Věhlas si získal coby inspirátor dalších autorů od E. A Poea až po Tarkovského, zmiňme např. Offenbachovu slavnou operu Hoffmannovy povídky.