Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy František Štorm: Ermina Bar Monolog (+ křest knihy)

Do 28.7.2016 bude v uměleckém knihkupectví Kavka Books, Krocínova 5, Praha 1 (kousek od Národního Divadla), přístupná zajímavá výstava Františka Štorma: Ermina Bar Monolog.

Autorská kniha Ermina Bar Monolog obsahuje 30 barevných ručně tištěných linorytů a výbor z pracovně-cestovního deníku z cesty po Indii v zimě 2015. Je vhledem do každodenního života na venkově v bývalé portugalské kolonii Goa a zároveň obsahuje poznámky k aktuální desce kapely Master’s Hammer, která byla z větší části napsána na pláži.

František Štorm (* 3. července 1966, Praha) je český tvůrce písma, typograf, grafik, pedagog, odborný publicista a hudebník.

František Štorm je synem malířky Dany Puchnarové. Je vnukem Břetislava Štorma, českého architekta, heraldika a grafika. V letech 1981–1985 studoval na SOŠV v Praze. Ve studiu pokračoval na VŠUP tamtéž, nejprve pod vedením Milana Hegara a později Jana Solpery, v jehož Ateliéru knižní grafiky a písma absolvoval v roce 1991. V letech 2003–2008 působil jako vedoucí ateliéru Tvorba písma a typografie na téže škole.

Roku 1993 založil v Praze Střešovickou písmolijnu (později Storm Type Foundry), která se zabývá tvorbou a distribucí digitálních typografických písem. Tato písmolijna nabízí více než 800 originálních písem, mezi nimiž jsou Štormova písma autorská (např. Serapion, 1997; Trivia, 2012; Academica, 2007), modifikace písem historických i digita­lizace písem významných českých autorů (např. Vojtěcha Preissiga, Slavoboje Tusara, Jiřího Rathouského, Josefa Týfy, Jana Solpery). Je autorem např. typografického stylu restaurace Lokál. Ilustracemi doprovodil např. publikace Neser bohy Josefa Moníka (2004) či sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta (od 2010). Je autorem knihy Eseje o typografii (2009), která byla nominována na literární cenu Magnesia litera v kategorii publicistika.

Štorm působí jako zpěvák a kytarista v české metalové kapele Master’s Hammer, pro kterou také píše veškeré texty. Po rozpadu kapely v 90. letech nahrál album Airbrusher. Kapela se obnovila v roce 2009, kdy vydala album Mantras. Od roku 2015 je též členem projektu Mortal Cabinet.

V roce 2005 mu byla udělena cena Revolver Revue. Jeho kniha Eseje o typografii byla v roce 2009 jednou ze tří knih nominovaných na českou literární cenu Magnesia Litera v kategorii publicistika.

CV: WikipediaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy František Štorm: Ermina Bar Monolog (+ křest knihy)