Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Zdeňka Sokola: Paradise

Jen do 15. 9. 2022 můžete ve foyer Nové scény Národního Divadla, Národní 4, Praha 1, (ve 4.patře) zhlédnout krásnou výstavu velkoformátových barevných fotografií Zdeňka Sokola: Paradise.

Kurátor: Michaela Kádnerová
 
V devadesátých letech patřil Zdeněk Sokol k nejvýznamnějším a nejúspěšnějším tuzemským uměleckým, reklamním a portrétním fotografům. Mezi lety 1988–1994 byl členem fotografické skupiny Bratrstvo, která významným způsobem zasáhla do vývoje československé fotografie dvacátého století. Na přelomu tisíciletí Zdeněk Sokol postupně médium fotografie opouštěl, aby se odmlčel úplně a věnoval se jiným projektům.
 
Po dlouhé odmlce se k fotografii vrátil v roce 2016 a intenzivní inspiraci k tvorbě mu poskytla zejména spolupráce s Národním divadlem v Praze, kterou zahájil v roce 2021. Nabídla mu mimořádné umělecké prostředí a silný výtvarný impuls, který Zdeněk Sokol zpracovává jako nejen fotograf tohoto uměleckého domu, ale také ve své volné tvorbě. Právě toto prostředí mu umožnilo navázat na období jeho největšího tvůrčího rozmachu ve volné tvorbě, které se kryje s jeho působením v Bratrstvu. Jako dříve i v současnosti mu inscenované příběhy na jevišti umožňují skrze gesta vidět skutečný život. Tentokrát ale v nové, svébytné podobě.
 


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Zdeňka Sokola: Paradise