Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Petra Našice: Zrcadla New Yorku

14. 10.-30. 11. / Restaurace Luka Lu / Fotografie

Nejméně do 30.11.2015 bude ve středomořské restauraci Luka Lu, Újezd 33, Praha 1, přístupná výstava fotografií Petra Našice: Zrcadla New Yorku.

Zrcadlení na fasádách newyorských mrakodrapů začal Petr Našic fotografovat už během své divadelní stáže na Broadwayi v prvé půlce 90. let. Později shledal, že podobné snímky se nikde nevyskytují: jeho prvotní vjem byl zřejmě originálnější, než sám tušil. „Od té doby jsem se k nápadu vracel, kdykoli jsem do New Yorku zavítal,“ vypráví fotograf.

„To obrovské město je mi sympatické svou živelností, nespočtem kontrastů a tisíci možností, jak zobrazit městskou krajinu kolem. Ale teprve při pohledu z vrtulníku jsem si uvědomil, jak těsně sousedí nejbohatší ulice s postranními uličkami, v nichž se cítíš jak na návsi s vodojemem.

„V New Yorku denně zažíváš i bezprostřední střety různých kultur. Byl jsem tam v okamžiku, kdy opilý černý taxikář srazil na křižovatce židovské dítě, které ovšem nemělo v jízdní dráze co pohledávat. Přesto vzápětí vypukla bitka, v níž došlo i na zápalné láhve.

„Nebaví mě chodit po parcích a fotit labutě nebo reklamy s nahými modelkami. Mám v krvi cestování, a přitom dobře vím, že můj pohled je omezený zorným polem cizince. Snažím se v každém městě hledat to, co je na první pohled zdánlivě samozřejmé. Zároveň zkouším objevit, co mají vzdálené metropole společné, ať už to jsou Londýn, Praha, Paříž nebo New York.“

Leon Berger

Petr Našic (*1964) je nejen dvorním fotografem E. Kusturici – kromě něj se sblížil například také s primabalerínou Anglického národního baletu v Londýně D. Klimentovou či legendou českého herectví V. Brodským. Jako jediný Čech navíc mohl fotografovat při natáčení filmu Amadeus, který Miloš Forman zčásti točil v Praze.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Petra Našice: Zrcadla New Yorku