Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Pavla Koppa: „Parallels“

Do 14.2.2020 bude v Italském kulturním institutu v Praze, Šporkova 14, Praha 1 – Malá Strana (vstup někdy též Vlašská 34), přístupná velmi zajímavá fotografická výstava Pavla Koppa: „Parallels“.

Itálie a Česká republika, dva různé scénáře, které ale mají i společné jmenovatele. V průběhu více než čtyřiceti let se tu střídají veduty, krajiny, okamžiky každodenního života a počínání lidí, a to vše je zvěčněno „v paralelách“ aparátem Leica M5 Pavla Koppa.

Pavel Kopp

Původním povoláním elektroinženýr, později obchodník a diplomat. Vystudoval České vysoké učení technické Praha, fakultu elektrotechnickou, obor filmové a televizní techniky /1963/. Zde se také podrobně seznámil s technickou stránkou fotografie /u prof. J. Šimka/.

Vážně fotografovat začal v r. 1967, převážně ho zajímá živá fotografie.

V letech 1972 – 76 pracoval v Itálii, v Miláně, kde navázal kontakt se skupinou fotografů, soustředěných kolem galerie „IL DIAFRAMMA“. /Cesare Colombo, Lanfranco Colombo, Italo Zannier, Paolo Monti, Pier Berengo Gardin a další/.

Od r. 1973 je v kontaktu s Dr. Annou Fárovou z UPM, o rok později napomohl k uspořádání výstavy Josefa Sudka v Miláně, s nímž se pak pravidelně stýkal až do jeho smrti v r. 1976.

V červnu 1975 uspořádal první samostatnou výstavu „Italské okamžiky“ v budově Čs. Obchodního oddělení v Miláně.

Po návratu do vlasti v r. 1976 začíná systematicky fotografovat pražskou ulici se zaujetím pro hledání styčných bodů s italským prostředím.

Publikoval postupně v časopisech Fotografia Italiana, Revue fotografie, Československá fotografie, Mladý svět, Vita cecoslovacca, Tvorba, Kmen, Literární měsíčník, Scéna, Advanced Foto Video a dalších.

V r. 1983 měl v Malé Galerii ČS spisovatele v Praze první velkou domácí výstavu svých italských fotografií „Itálie je víc, než země, je to cit“ a tím navázal pravidelnou spolupráci s nakladatelstvím Československý spisovatel. Zde doprovázel svými fotografiemi sbírky básní Sandro Penna: Zvláštní radost žít /1986/ a V. Janovic: Most alchymistů /1989 s tématikou Karlova mostu/.

Od r. 1977 se pravidelně stýkal s hercem a spisovatelem Miroslavem Horníčkem a jejich spolupráce pak vyústila vydáním knihy italských fotografií „Chvilky s Itálií“ /Panorama 1988/.

Současně se konaly monografické výstavy pod stejným názvem v Brně /1987/ a v Praze /1988/, a dále výstava „Most alchymistů“ /MG ČS Praha 1988/.

Od r. 1986 ho pojí přátelství s historikem fotografie Pavlem Scheuflerem, se kterým spolupracoval na několika projektech, na př. při uspořádání výstavy fotografa Rudolfa Krátkého v Italském kulturním institutu v Praze /červen 2008/, dále při uspořádání výstavy Kopp+Krátký, Dva pohledy na Itálii očima dvou českých fotografů / Spilimbergo 2010/ a pak při českých prezentacích této výstavy /březen 2014 Brno, květen 2014 v Italském kulturním institutu v Praze, říjen 2014 v Hradci Králové/.

V r. 1989 uspořádal výstavu svých pražských motivů spolu s J. Mockem /Diplomat klub, Praha/ a zúčastnil se také Salonu Československé fotografie v PKO JF Praha.

Následně bylo 30 jeho fotografií zařazeno do sbírek fondu Svazu českých fotografů.

V r. 1993 byla práce fotografa Pavla Koppa oceněna zařazením do Encyklopedie Českých a Slovenských fotografů /Asco, Praha 1993/.

V letech 1990 – 1994 pracoval znovu v Itálii, tentokrát jako diplomat na Velvyslanectví ČR v Římě.

Tohoto pobytu znovu využil k fotografování života italských měst, nyní již i barevně.

V průběhu pobytu se podařilo vydat v italštině knihu Chvilky s Itálií / ISTANTI CON L´ITALIA, Sponsorline, Venezia/, kterou přijel do Říma pokřtít i Miroslav Horníček.

Tato kniha pak vyšla česky znovu ve třetím vydání v nakladatelství ADONAI v r. 2003.

Od r. 1986 ho pojí přátelství s historikem fotografie Pavlem Scheuflerem, se kterým spolupracoval na několika projektech, naposledy při uspořádání výstavy fotografa Rudolfa Krátkého v Italském kulturním institutu v Praze /červen 2008/.

V r. 2004 byly jeho vybrané fotografie zařazeny do Zlatého fondu Národního musea fotografie v Jindřichově Hradci a následně vystaveny tamtéž /2004/ a v Praze /2007/.

Pavel Kopp fotografuje převážně fotoaparátem Leica M5, a to nepřetržitě od r. 1973.

Od r. 1985 je členem Svazu českých fotografů /čl. číslo 13 743/.

Žije a pracuje v Praze.

www.pavelkopp.eu

Pořádá Italský kulturní institut a Společnost přátel Itálie. Kurátor výstavy: Norbert Šlachta.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Pavla Koppa: „Parallels“