Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Nikol Kouklové: Za Horizontem

25. 9.-15. 11. / Café Lajka / Fotografie

Do 15.11.2017 bude v podzemní galerii Café Lajka, U Akademie 11, Praha 7, přístupná výstava dokumentárních fotografií Nikol Kouklové: Za Horizontem. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Nádherná zákoutí Spojených států, Evropy a Asie si na svých toulkách po světě nenechala ujít známá česká herečka a blogerka Nikol Kouklová. Své neotřelé postřehy z cest navždy zvěčnila pomocí svých smartphonů Sony Xperia, s nimiž dokázala vytvořit opravdu impozantní a zároveň velmi kvalitní fotografie.
Z hravých momentek a krásných perspektiv krajiny Nikol vytvořila unikátní koncept, který od dnešního dne vystavuje v Café Lajka. Výstava s názvem #ZAHORIZONTEM, jejíž kurátorkou je uznávaná česká fotografka Agelina Le, se otevírá nejen všem nadšeným milovníkům cestopisných a dokumentárních fotografií. Přijít na své si mohou i ostatní, kteří například ocení výjimečnost a interaktivnost samotné výstavy.

„Zhruba před rokem jsem dostala dotaz, na jaký fotoaparát fotím a pozitivních ohlasů čím dál tím více přibývalo. Hlavním impulzem byli přátelé v New Yorku a můj manžel, který tuto myšlenku vyslovil nahlas. k tomu, abych se dokopala k tomu výstavu svých cestopisných snímků skutečně zrealizovat jsem potřebovala sebrat jednak odvahu, koncept, jak celou výstavu s názvem #ZAHORIZONTEM pojmout a také zázemí v podobě kurátorství, jehož se ujala má kamarádka Angelina Le.“ vysvětluje Nikol.
„Na vyfocení těch neopakovatelných okamžiků, kdy máte pocit, že na vás dýchne kouzlo přírody nebo autentičnost prostředí či situace, ve které se momentálně nacházíte, máte doslova pár vteřin. A telefon máme všichni vždy při sobě. Málo kdo už však snímky nechá vyvolat a to je součást konceptu. S mobilem jsem tedy pohotově fotila to, co by se zrcadlovkou v takové rychlosti a nepřipravenosti pořídit nedalo. Stejně tak bych při nepřízni počasí riskovala její zvlhnutí a následnou nefunkčnost, což se díky voděodolnosti u smartphonů stát nemůže. Navíc jsou zrcadlovky zpravidla velmi těžké, a když zvážíte náklad krosny na několika denní túru, tak si člověk rozmyslí, co brát s sebou. Dalo by se říci, že denně lovím všední a vyjímečné chvilky, které potom publikuji na svůj blog a doplňuji jimi své články. “
Originálnost Nikol snímků spočívá právě ve způsobu, jakým je stvořila, a ve formě, jakou jim dala. Se svým smartphonem Sony Xperia XZ Premium DUAL, který ve srovnání s fotoaparátem považuje za pohodlnější a ohebnější pracovní nástroj, dokázala fotografie i zpracovat. Využila přitom moderní techniky a aplikace pro úpravu fotek, které jako blogerka denně využívá. Její výsledná umělecká díla, jež proměnila do pohlednic z cest, jsou důkazem, že i s pomocí mobilního přístroje lze vytvořit bezesporu vynikající fotografie.

Výstavu #ZAHORIZONTEM vnímá autorka jako způsob, jak se osobně setkat se všemi lidmi, kterým slibovala ukázku fotografií a vyprávění ze svých cest. Prostřednictvím pořízených snímků dokáže vylíčit své zážitky mnohem výřečněji, protože fotografie jsou pro ni silnější než slova. K vidění budou scenérie z jejího putování po zemích a městech tří kontinentů, například Houstonu, Austinu, New Yorku, Bostonu, Amsterdamu, Sevilly, Švédska, Islandu, Hongkongu nebo i Čech. Jedná se především o cestopisné a dokumentární snímky, jež zachycují a autenticky vystihují nevšední okamžiky, jež Nikol během cestování zaujaly. Jejich prostřednictvím ukáže, že výjimečným se může stát vše – často záleží jen na úhlu pohledu.

Výstava se stává nestandardní také svou formou. Její návštěvníci si mohou fotografie osahat a z bezprostřední blízkosti prohlédnout. A protože některé snímky jsou zpracovány dokonce jako pohlednice, nacházejí se na nich i osobní vzkazy adresované konkrétním osobám.

Partnerem výstavy je SONY Mobile.

……

Nikol Kouklová se narodila v Praze. Herectví se začala věnovat v roce 1998 jako žákyně dramatického kroužku na Základní umělecké škole v Praze u Z. Oubramové. V 11 letech byla přijata na taneční konzervatoř, ale po pár dnech se rozhodla z taneční školy odejít, protože se jí nezdálo, že by pro ní tanec bylo to pravé povolání. Zůstal však její velkou vášní a dodnes se mu intenzivně věnuje (studium na New Yorské škole Stella Adler Studio of Acting, spolupráce s DAP Company, Surrealis company, externí spolupráce ve Vinohradském divadle, Divadlo Archa apod. ). Mezi její další zájmy patří např. zpěv, blogování (www.femmearmeria.com) nebo cestování.

Vystudovala tedy nakonec humanitní gymnázium v Praze a na uměleckou školu se vrátila v 16ti letech, tentokrát ale na studium herectví na Pražskou konzervatoř, kde nastoupila do ročníku F.Laurina a J.Tesařové. V roce 2009 se dostala na DAMU do ročníku k E.Salzmannové a tuto školu ukončila absolvenstkými rolemi v divadle DISK v představeních Punk Rock (Cissy, K.I.Kubák ), Buchty a bohyně (Nikol, J.Frič ) a úspěšným projektem Norway.Today (Jůlie, K.Pavelka ). Momentálně účinkuje na několika pražských scénách, především v Divadle Bez zábradlí, Městských divadlech pražských a Národním divadle. Pravidelně spolupracuje také na projektech na alternativní scény.

Z jejích filmových zkušeností jmenujme např. Normal (2008, Ida Reughter, J.Šefčík ), Holka 180 (2010, Lucina, T.Mielnik ) nebo film Lovci a oběti (2013, Karin, D.Beránek ). Zahrála si také v několika českých seriálech z nichž nejvýraznější příležitost dostala v Ordinaci v růžové zahradě, kde ztvárnila postavu Barbory Barešové. Spolupracovala také se zahraničními produkcemi na projektech Die Rebellin (2009, Waitress, U.Wieland ), Royal Affair (2012, Catherine The Booth, N.Arcel ), 1854 (2013, Maid, O.Bornedal ) a Legends (2015, Adriana Varga, J.Jones ).

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Nikol Kouklové: Za Horizontem