Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Michaela Borka: Z Bílého domu do Libně

Do 22.9.2018 bude v Synagoze na Palmovce, Ludmilina 4, Praha 8 – Palmovka, přístupná velmi zajímavá výstava Michaela Borka: Z Bílého domu do Libně.

Sdružení SERPENS Vás srdečně zve na výstavu česko-amerického fotografa Michaela Borka. Expozice představuje práce rozdělené do tří projektů – “Zrada obrazů” inspirovaná Rene Magrittem obsahuje snímky Bílého domu a amerických prezidentů na kapotách turistických autobusů. “Krajkárna Scranton” zachycuje opuštěnou továrnu v Pensylvánii a “Bezúčelná procházka po letech” ukazuje mizející periférii na Libeňském ostrově společně s developerskými plakáty idealizované výstavby nových bytů.

………………………………

Aby dostudovaný inženýr ekonomie Michael Borek nemusel přijmout funkci v totalitním Socialistickém svazu mládeže (SSM), dal raději výpověď a začal pracovat jako noční vrátný. Ale jak se říká, něco špatného je pro něco dobré. Ve vrátnici začal poslouchat vysílání BBC. Propadl angličtině, a aniž to tušil, začala pro něj nová etapa života. Dnes žije ve Washingtonu, je překladatelem a tlumočníkem amerických prezidentů a také uznávaným fotografem.

Projekt S okamžitou platností je tvořen kolekcí fotografií z opuštěné továrny na krajky v Scrantonu: „Opuštěné industriální stavby jsou častým námětem fotografů, ale já to chtěl pojmout trochu jinak. Původně se vše mělo jmenovat Krajkárna v Scrantonu, ale když jsem pátral po historii továrny, zjistil jsem, že v roce 2002 se tamní dělníci dozvěděli: „S okamžitou platností továrnu zavíráme“ a výroba skončila. To bylo pro mne stěžejní a já se pokusil zachytit atmosféru v duchu tohoto s okamžitou platností,“ vypráví o projektu Michael. V kolekci tak uvidíme snímky nejen z výrobních a kancelářských prostor, ale třeba i kuželkárny, basketbalové tělocvičny či divadelního sálu, kde dodnes stojí na pódiu opuštěná židle, jakoby z ní před několika vteřinami někdo vstal.

……………

Michael Borek

Narodil se v r. 1958 v Praze. Na Vysoké škole ekonomické získal titul inženýra a bezprostředně poté nastoupil v podniku zahraničního obchodu Music Export. Když byl tlačen do funkcionaření v SSM, dal raději výpověď a začal pracovat jako noční vrátný a domovník. Pod vlivem vysílání BBC se začal učit anglicky. Na radu známé si udělal v r. 1987 státní tlumočnické zkoušky a nastoupil k Pražské informační službě jako průvodce a tlumočník. V listopadu 1989 překládal redaktorům časopisu Time a v r. 1992 začal překládat pro banku, která ho následně vyslala pracovně do USA. Zde se po čtyřech letech osamostatnil a trvale zůstal ve Washingtonu jako překladatel a tlumočník. V r. 1997 uspěl  v konkurzu a stal se tlumočníkem Ministerstva zahraničí USA. Pro vládu USA, ale i soukromé subjekty, pracuje dodnes. Vedle tlumočení je uznávaným fotografem, vystavoval mj. v pražském Americkém centru. Je  též vášnivým hráčem stolního tenisu, který i trénuje.

Více o Michaelu Borkovi a focení najdete na jeho profilu www.michaelborek.com

Zdroj druhé části textu: http://inoviny.slu.cz/index.php/osobnosti/952-svoji-karieru-tlumocnika-vlady-usa-zacal-michael-borek-jako-nocni-vratny-v-praze



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Michaela Borka: Z Bílého domu do Libně