Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Jana Svatoše: Terra Africa

Do 30.12.2016 bude v galerii v podzemí kavárny a centra ČSOB Inspirace (dříve Era svět), Jungmannovo náměstí 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Jana Svatoše: Terra Africa.

Fotografie a africký kontinent k sobě mají pozoruhodně blízko. Fotografie byla vynalezena v roce 1839, o dva roky později přijíždí David Livingstone, aby započal svůj průkopnický výzkum afrického vnitrozemí. Ještě v této době přetrvávala v Evropě ideová koncepce Afriky jako „temného kontinentu“. Z historického hlediska je ale neznámá Afrika paradoxem: přestože leží Evropě velmi blízko, došlo k jejímu úplnému prozkoumání až ve druhé polovině 20. století….Černobílé fotografie africké divočiny Jana Svatoše si v tomto ohledu ponechávají magii a tajemství.

V roce 2010 uspořádal v nehostinných končinách severní Keni expedici, v jejímž průběhu fotografoval a filmoval starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře. Výsledný snímek – dokumentární film Africa obscura (2011) – získal hned 3 mezinárodní ocenění. Svatošův nově připravovaný celovečerní dokument Archa světel a stínů  pojednává o zrození filmové divočiny prostřednictvím životního příběhu a odkazu amerických filmařů Martina a Osy Johnsonových, kteří téměř před 100 lety s fotografováním a filmováním v Africe začínali jako vůbec první.

V prostoru ČSOB Inspirace představuje režisér Jan Svatoš výstavu s názvem Terra Africa pořádanou u příležitosti výročí 10 let generálního partnerství ČSOB a ZOO Dvůr Králové.
K vidění jsou zde fotografie, které Jan Svatoš pořídil na svých fotografických a filmařských výpravách v Africe. Užší spolupráci se Zoo Dvůr Králové navázal Jan Svatoš v roce 2009, když se v tamním safariparku připravoval na expedici Fotografické návraty. Výstavní kolekci fotografií z afrického kontinentu doplňují také záběry zvířat, které Jan Svatoš pořídil v Zoo Dvůr Králové.   Text: Ivana Buttry

MgA. Jan Svatoš, narozen 14. 5. 1984 v Novém Městě na Moravě

Absolvent FAMU, FSV Univerzity Karlovy a FAMO v Písku. Je členem české Asociace režisérů a scénáristů (ARAS). Je držitelem prestižní ceny JADE KUNLUN Special Jury Award, kterou mezinárodní porota ocenila jeho dokument divoČINY. Za stejný film získal i cenu Ministerstva kultury na polském festivalu WFO v Lodži. Je autorem více než 10 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky patří Africa obscura (trojnásobné ocenění) a divoČINY (trojnásobné ocenění). Spolupracuje dlouhodobě s Českou televizí a Českým rozhlasem.

Jeho filmy se vyznačují hlubokým a dlouhodobým zájmem o vybrané téma, které poodkrývá v nových a často překvapivých souvislostech. Prostřednictvím svých filmů usiluje o boření kulturních i společenských stereotypů. Intenzivně se věnuje problematice životního prostředí, spolupracuje s mezinárodním festivalem NaturVision, v němž zasedal jako člen poroty.

Více na www.jansvatos.com a www.archafilm.comFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Jana Svatoše: Terra Africa