Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií íránského fotografa Hasana Sarbakhshiana „Židé v Íránu“

Do 15.9.2019 bude v Jeruzalémské synagoze, Jeruzalémská 7, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií íránského fotografa Hasana Sarbakhshiana „Židé v Íránu“. Otevřena bude denně od 10 do 17 hodin kromě soboty a židovských svátků.

Hasan Sarbakhshian (*1968) je významný fotograf, dokumentarista, producent a editor. Narodil se a vyrůstal v Íránu a v současnosti žije v Praze. Jeho dílo pokrývá různorodá témata a objevuje se v mnoha významných médiích, jako jsou The New York Times, The Washington Post, Newsweek, Time a The Economist. Více než 10 let byl fotografem Associated Press a za svou práci získal řadu ocenění.

Ostrá rétorika mezi Izraelem a Teheránem maskuje fakt, že největší židovská komunita na Blízkém východě se nachází právě v Íránu. Židé tu žili od dob babylónského zajetí, tedy asi 2700 let. A před rokem 1979 se jich zde nacházelo okolo jednoho sta tisíc.

Nejsou tu uvěznění jako sovětští Židé v letech 1960 – 1980. Spíše se každý den rozhodují, zda zůstat v zemi, kterou v uplynulých tisíciletích nazývali domovinou. Tisícovka jich opustila zemi už tři dny po převratu v roce 1979 – přesně v den, kdy do Teheránu dorazil palestinský vůdce Jásir Arafat, aby se setkal s ájatolláhem Chomejním. Od té doby se komunita zmenšila na třetinu. A Židé, kteří nechtěli Írán opustit, byli a jsou nuceni ke kompromisům s vládou.

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií íránského fotografa Hasana Sarbakhshiana „Židé v Íránu“