Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy fotografií Františka Dostála a keramik Jiřího Pošvy: Setkání

Do 22. 4. 2022 bude v prostorách výstavní síně Galerie Art Mozaika, Politických vězňů 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná prodejní výstava fotografií Františka Dostála a keramik Jiřího Pošvy: Setkání. Otevřeno Út – Pá: 11.00 – 17.30.

František Dostál (* 21. července 1938, Praha) je současný český reportážní a dokumentární fotograf žijící v Praze. Jeho nejslavnějším souborem jsou Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968–1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Námětem jeho tvorby v posledních 30 letech jsou především lidé pražských ulic. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se fotografii věnuje výhradně jako amatér, patří se svými více než dvaceti knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací a bezmála 70 autorskými a společnými výstavami k nejplodnějším a nejpublikovanějším českým fotografům. Svou inspiraci čerpá z běžného života, aktéry jeho prací jsou obyčejní lidé v běžných situacích, kterým však svým objektivem propůjčuje tolik typickou dostálovskou poetiku a laskavý humor. Dostálova tvorba bude na výstavě rozdělena do několika tematických celků. Cyklus Psi a lidé je pak věnován snímkům soužití lidí a jejich nejlepších přátel. Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů – v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii (The Royal Photographic Society), získal řadu čestných titulů a více než 100 ocenění. Od roku 2003 publikuje v časopise Československá fotografie (původně PHOTOLife), je také členem jeho redakční rady, v roce 2008 začal spolupracovat s měsíčníkem FOTO Video.

Jiří Pošva (12. října 1948, Kraslice (Sokolov)) vystudoval Střední keramickou školu v Bechyni, absolvoval privátní praxi u keramického mistra Vacka. Prošel různými zaměstnáními, od roku 1974 pracoval v keramickém ateliéru ČFVU. V dnešní době je nezávislý keramik. Věnuje se převážně lidské postavě. Tato díla jsou charakteristická groteskní nadsázkou, někdy milou erotikou. Jeho tvorba je pravidelně prezentována na domácích i zahraničních výstavách.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy fotografií Františka Dostála a keramik Jiřího Pošvy: Setkání